Yalova Yürüyen Köşk ve Atatürk’ün Çınar Ağacı Nerede-Nasıl Gidilir?

Yalova Yürüyen Köşk ve Atatürk’ün Çınar Ağacı Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yalova Yürüyen Köşk ve Atatürk’ün Çınar Ağacı Nerede-Nasıl Gidilir? hakkında bilgiler vereceğiz.

Yalova Yürüyen Köşk

Yalova  ilimizin İsmet Paşa Mahallesinde bulunan bu yer,  Köşk ile çınar ağacının dostluk hikâyesidir. Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği kararın tüm insanlığa adeta bir ders niteliğindeki hikâyedir.

Yalova Yürüyen Köşk ve Atatürk Hikâyesi;

Sene, 21 Ağustos 1929-Yer Yalova…
Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul’dan Bursa’ya Ertuğrul Yatıyla Dolmabahçe’den yola çıkar. Yalova iskelesinde bir mola vermek ister. İskeleye yaklaşırken sahilde bulunan bir çınar ağacı dikkatini çeker. Çınarın ağacının heybetinden çok etkilenen Atatürk, çınarın gölgesinde bir süre dinlenir. Çok hoşuna giden bu yere, Tamda çınar ağacının yanına bir köşk yapılması talimatının verir. Tam tamına 22 günde tamamlanan bu yer, Atatürk’ün dinlendiği bir yer olarak kullanılmaya başlar.

Yıllar geçtikçe çınar ağacı büyür büyür ve Ağacın dalları Köşke zarar vermeye başlar, Köşkün bahçıvanı eve zarar vermeye başlayan dalların kesilmesi gerektiğini dile getirir. Atatürk’ün doğaya olan ilgisi biliniyordu. Çekinerekten de olsa bu konu Atatürk’e aktarılır, Atatürk bunu duyunca net bir ifadeyle şöyle der:

OKUMALISIN  Alaçatı Gezi Rehberi - Alaçatı Gezilecek Yerler - Alaçatı Plajları

Çınar Ağacının dalları kesilmeyecek, Köşkü buradan yürütün emrini verir.

Bu emir üzerine çınar ağacının dalının kesilmesi yerine, binanın tramvay rayları üzerinde yüklenerek biraz ileriye alınması işlemine başlanır. Köşk, 4. 80 m. Doğu yönünde kaydırılmıştır. İskele ile simetrisi bozulsa da Atatürk’ün doğaya olan ilgisi takdire şayandır. Yalova’ya gelen yabancı devlet adamlarına bu yapı gezdirilir ve hikâyesi anlatılır. Bu olaydan ötürü Yürüyen Köşk ismini almıştır.

Atatürk’ün yaptırdığı ev, günümüzde Yalova Atatürk Köşkü olarak bilinse de, tarihinde yaşadığı olaydan dolayı Yürüyen Köşk olarak ünlenmiştir.

Yalova Yürüyen Köşk

Köşk kare planlı, ahşap karkas bir yapıdır. Etrafı sütunlarla çevrilidir. Giriş kapısı doğuda bulunan köşkün giriş katında küçük bir oda, oturma odası, tuvalet-duş ve kristal camlarla kaplı deniz manzaralı toplantı salonu bulunmaktadır.

Giriş kapısının sağından ahşap merdivenlerle üst kata çıkılır. Üst katta dinlenme odası, yatak odası, tuvalet- banyo mevcut olup, kuzey yönünde kısa bir koridorun sonunda terasa çıkan bir kapı bulunmaktadır. Marmara denizi manzaralı olan Bu Teras Atatürk’ün en çok zaman geçirdiği yer olarak bilinmektedir.  Köşkte Atatürk’ ün isteğiyle mutfak yapılmamıştır. Yürüyen Köşkte, Atatürk’ün eşyalarını görmek ve köşkün kaydırılmasında çekilen eski fotoğrafları, Atatürk&ün kişisel eşyaları, Kullandığı araç gereç ve malzemeler bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Slovakya Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Köşk, Kültür Bakanlığı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 12.07.1980 gün ve 12238 sayılı kararı ile korunması gerekli Kültür ve Tabiat Varlıkları arasında sayılmış ve tescili yapılmıştır. 2006 yılında, Yalova Belediyesi tarafından restorasyonu yapılarak ziyaretçilere açılmıştır

Yürüyen Köşk Giriş Saatleri

Yürüyen Köşk’ün iç tarafı da ziyarete açıktır.

Pazartesi günleri kapalı olan bu yer,

Diğer Günler,09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor

Yürüyen Köşk Giriş Ücreti

Tam 2 TL,

Öğrenci 1TL.

Müzekart’ın geçerli değildir.

0-6 yaş, Şehit yakınları, Gaziler  ve 65 yaş üstü ücretsiz

Yürüyen Köşke Nasıl Gidilir;

Yalova Belediyesi tarafından şehir merkezinden köşke kadar ücretsiz servis kaldırıyor. Yaz aylarında ise atmosfere uygun olarak köşkle merkez arasında fayton çalışıyor.

Yalova merkezinden Araştırma Sahili Plajı yürüyüş yolu kullanılarak gidilebilir.

Özel araçla ise Yalova Adliyesi’nin hemen yan tarafından girerek gidebilirsiniz.

Feribot ve deniz otobüsü ile gelecek olanlar, İDO Yalova iskelesinin hemen yanında bulunur.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.