Yalova’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Yalova Gezi Rehberi

Yalova’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Yalova Gezi Rehberi

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Yalova’da Gezilecek En İyi 10 Yer – Yalova’nın Müzeleri – Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

                          Yalova’da Gezilecek Yerler                         

                                    1- Yürüyen Köşk                                    

Mustafa Kemal Atatürk, 21 Ağustos 1929 tarihinde İstanbul’dan Bursa’ya gitmek üzere yola çıkar. Ertuğrul yatıyla Yalova açıklarından geçerken sahilde gördüğü ulu çınar O’nu çok etkiler. Tekneyle kıyıya çıkıp ağacın gölgesinde oturan Atatürk, çınarın yanına kendisi için küçük bir ev yapılmasını ister. Ahşap iki katlı bu ev 22 günde yapılarak 12 Eylül 1929’da tamamlanır.

Tam  bir yıl sonra  1930 yılının yaz aylarında Atatürk  Millet Çiftliği’ndeki köşküne gelir. Köşkün hemen yanındaki ulu çınar ağacının dallarını kesmeye çalışan bir bahçıvan ile karşılaşır. Ağacın dallarının binanın çatısına ve duvarına dayandığını öğrenen Atatürk o meşhur emrini verir “Dal kesilmeyecek Köşk kaydırılacak! ” işte bu olaydan sonra Köşk ismini yürüyen köşk alır..

                             2- Karaca Arboretumu                        

Karaca Arboretum (Ağaç Parkı) Hayrettin Karaca tarafından 13,5 hektar arazi üzerinde kurulmuştur. bugün yaklaşık 7 bin civarında değişik bitki türü, varyete ve kültür formunu barındırmaktadır. Karaca Arboretum Türkiye’nin ilk özel Arboretumu’dur. Karaca Arboretumu’nu senede 15 bin civarında yerli ve yabancı kişi ziyaret etmektedir.

                                         3- Kent Müzesi                                  

Yalova tarihinin ve kentsel hafızasının geleceğe taşınması amacıyla yapılan bu Müzede, 8 bin yıl öncesine dayanan ilk yerleşim izlerinden, Osmanlı Devleti ve Cumhuriyet Dönemi’ne uzanan tarihsel süreç ve bugünkü Yalova bilgi, belge ve fotoğraflarla anlatılmış, yerel yönetim, kardeş şehirler, nüfus, eğitim, spor, sanayi, tarım, coğrafi yapı, ilçeler, turizm ve sosyal yaşam gibi konulara yer verilmiştir.

OKUMALISIN  10.Yıl Cumhuriyet Müzesi - Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti

                                     4- Sudüşen Şelalesi                          

Termal İlçesi Üvezpınar Köyü’nden 8 kilometre uzaklıkta bulunan Sudüşen Şelalesi ve çevresi doğa tutkunlarına muhteşem bir şölen sunar. Şelale ve çevresi Foto safari, doğa yürüyüşü ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

                                    5- Erikli Şelalesi                          

Doğa tutkunlarının mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olan Erikli Şelalesi, içerisinde barındırdığı kamp alanları ile muhteşem bir yerdir. Şelale ve çevresinde piknik ,çadır kampları kurabileceğiniz huzurlu bir yer.

                                     6- Deprem Anıtı                                 

1999 İzmit’te meydana gelen depremde hayatini kaybeden insanları anmak için inşa edilmiş bir anıttır. Yalova’daki 17 Ağustos Parkı’nda bulunan anıt, 17 Ağustos 2000 tarihinde, depremin birinci yıl dönümünde açılarak hizmete sunulmuştur.

                            7- Yalova Açık Hava Müzesi                           

2003 yılında açılan bu müzede, 6000 yıllık geçmişe sahip Yalova ilinde Roma, Bizans, Osmanlı Dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Ayrıca, Yalova’da çıkan çıkan ve değişik yerlerde muhafaza edilen tarihi eserler toplanarak  bu müzede sergilenmektedir.

OKUMALISIN  Şahinbey Milli Mücadele Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti

                                         8- Dipsiz Göl                                     

Çınarcık Teşvikiye beldesine 10 km uzaklıkta, Kent ormanından 2,5 Km mesafede 530 metre rakımda bulunan büyük dipsiz göl ( Krater Gölü) ve bu gölden 1,5 Km mesafede 570 metre rakımda olan küçük dipsiz göl çevrelerinde bulunan zengin orman florası ve yaban hayatı yönünden zenginliği ile görülmeye değer güzelliktedir.

                        9- Yalova Plajları – Sahilleri                      

Yalova’da Ücretli veya ücretsiz şekilde pek çok etkinlik ve olanak ile denize girme imkanı sağlayan yerler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları,  Yalova Sahili, Çınarcık Sahili, Araştırma Sahili Plajı, Kaytazdere Belediye Halk Plajı, Hersek Özel Plajı, Armutlu Plajı, Kum Plaj, Esenköy Plajı, Koru Plajları, Mendirek Plajı, Çiftlikköy Sahil Plajı bunlardan bazılarıdır.

                    10- Yalova Kaplıcaları – Hamamları                    

Yalova İli’nde bulunan Yalova Termal ve Armutlu Kaplıcaları Türkiye’nin 1. derece önemli ve öncelikli kaplıcalarındandır. Termal Kaplıcaları Yalova İl merkezi’ne 12 km uzaklıkta Termal ilçe merkezinde bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.