Yaralıgöz Dağı Nerede – Nasıl Gidilir – KASTAMONU

Yaralıgöz Dağı Nerede – Nasıl Gidilir – KASTAMONU

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yaralıgöz Dağı Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp Yapılacak Yerler – Mesire ve Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Yaralıgöz Dağı, Kastamonu ilinin Çatalzeytin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çatalzeytin ilçe merkezine 65 km uzaklıkta Çatalzeytin ve Devrekani ilçeleri arasında yer almaktadır. Yaralıgöz Mesire ve Piknik Alanı, ismini bulunduğu dağdan almaktadır. Yaralıgöz Dağı, Kastamonu yöresinde Ilgaz dağından sonraki en büyük yükseltidir.

Mesire yerinde her türlü alt yapı sağlanmış ve her türlü imkâna sahiptir. Bu sebeple il içerisinden ve çevre illerden yoğun şekilde ziyaret edilmektedir. Genellikle hafta sonları yoğun olmaktadır. Hafta sonlarında günde 1000 kişi civarında konuk ağırlamaktadır.

Mesire alanında çadır kampı kurabilme şansına sahipsiniz. Doğa yürüyüşleri, trekking, kros yapabilirsiniz. Piknik ve mangal yakılan bu bölge sık ormanlarla kaplıdır

Yaralıgöz İsminin Hikayesi

Yaralıgöz Dağının isminin nereden geldiği ile ilgili birkaç tane rivayet bulunmaktadır. Halk arasında anlatılan rivayetler ışığında bir rivayete göre kayanın üzerinde, gözleri yaralı birinin yaşaması nedeniyle bu ismin verildiği söylenmektedir. Başka bir rivayete göre kayanın çok yüksek ve üzerinde sürekli bir esinti olması sebebiyle buraya yelli göz isminin verilmiştir.  Bu ismin zamanla değişerek Yaralıgöz haline dönüşmüştür.

                          Yaralıgöz Dağı Nerede?                        

Yaralıgöz Mesire ve Piknik Alanı, Kastamonu ilinin Çatalzeytin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çatalzeytin ilçe merkezine 65 km uzaklıkta Çatalzeytin ve Devrekani ilçeleri arasında yer almaktadır.

                    Yaralıgöz Dağına Nasıl Gidilir?                

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahat biçimde ulaşım sağlayabilirsiniz. Kastamonu merkezden hususi araç ile gelenler Kastamonu İnebolu Yolu/D765 ve Abana Devrekani Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Çatalzeytin merkezden gelmek isteyenler Çatalzeytin Yolu ve Abana Devrekani Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Şahsi aracı ile Gidecekler, Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.