Yarışlı Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Yarışlı Gölü Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yarışlı Gölü Nerede – Nasıl Gidilir? – Burdur Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Yarışlı Gölü Hakkında;

Burdur ilinin Yeşilova ilçesi sınırlarında bulunan bu göl, Harmanlı, Yarışlı, Sazak, Kocapınar ve Düğer köylerinin tam ortasında genişliği 16 km², derinliği 4 metre olan karstik göldür.

Yarışlı Gölü, zengin biyolojik çeşitliliği, alkalili suyuna sahip bir göldür. Gölün, suyu sığ olduğu için Flamingoların rahat beslenmelerine olanak sağladığı için önemli durakları arasındadır. Yarışlı Gölü, mevsimsel akan derelerden beslendiği için yaz aylarında su seviyesinin azalması, minarel bakımından zengin olan yarışlı gölünü flamingoların doğal beslenme alanı haline getirmişti.

Yarışlı Gölü, flamingoların yanı sıra kılıçgaga, angıt, uzunbacak gibi kuş türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Göl kenarına yapılan gözetleme kuleleri ile güzel bir seyir alanı olmaktadır. Özellikle doğaseverler bu anları fotoğraflamak için günün her vaktinde gelerek ilgi görmektedir. Kuş Türleri bakımından Ülkemizi düşündüğümüzde 487 kuş türünün bulunduğu tespit edilmiştir. Bunların 281 türü Burdur ilimizde olduğunu düşünürsek, Burdur ülkemizde görülen kuş türlerinin yüzde 58’ini içerisinde barındırmaktadır.

OKUMALISIN  Milas Athena Tapınağı Nerede – Nasıl Gidilir?

Yarışlı Gölüne Ne zaman Gidilmeli;

Kuş popülasyonunun en fazla olduğu dönem, Buzların erimesi ve derelerin su taşımasıyla birlikte Yarışlı Gölünün mineralli su ile dolduğu zamandır. Şubat – Mart ayında gölün dolmasıyla birlikte Kuş türleri gelmektedir. Özellikle Flamingolar Mayıs ayına kadar kalmakta, suların çekilmesi ile göç etmektedir. Bu aylar arasında giderseniz birçok kuş türünü görebilirsiniz.

Yarışlı Gölü’ne Nasıl Gidilir;

Burdur ilinin Yeşilova ilçesi sınırlarında bulunan bu göl, Harmanlı, Yarışlı, Sazak, Kocapınar ve Düğer köylerinin tam ortasında bulunmaktadır. Burdur gölüne yakın bir mesafededir. Burdur gölü yanından hacılar köyüne giden yola doğru gittiğinizde, Hacılara geldiğinizde kıratlı yönüne doğru dönerek ulaşabilirsiniz.

Burdur il merkezi ile Yarışlı Gölü arası 70 km uzaklıktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR
  1. Ali Uğur Akesi dedi ki:

    Yıl içinde Yarışlı Gölü ve etrafındaki kuşları izleme zamanı hangi mevsimde daha iyidir?

    1. Seyyah Çağlar dedi ki:

      Şubat – Mart ayında gölün dolmasıyla birlikte gelmektedir. Özellikle Flamingolar Mayıs ayına kadar kalmakta, suların çekilmesi ile göç etmektedir. Bu aylar arasında giderseniz birçok kuş türünü görebilirsiniz.