Yaşayan Müze Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Beypazarı / ANKARA

Yaşayan Müze Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Beypazarı / ANKARA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yaşayan Müze Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                              Yaşayan Müze Nerede?                         

Müze,  Ankara ili Beypazarı ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. 2007 tarihinde Doktor Sema DEMİR ve Eşi Harun DEMİR tarafından kurulan  bu müze,  sadece maddi ve somut olanı değil, soyut ve manevi değerleri de korumak hedefi ile hizmet vermektedir.

Türkiye’nin ilk Uygulamalı Kültür Müzesi

                           Yaşayan Müze Nedir?                           

Yaşayan Müze, Ziyaretçilerini izleyici konumundan çıkartıp etkinliklere dahil etmeyi amaçlayan müzelere verilen isimdir.

                     Yaşayan Müze Hakkında Bilgiler             

Müze’de “Geç Osmanlı Döneminde İlan-ı Aşklar, Gelin Kınan Kutlu Olsun, Masal Masal İçinde, Masal Yaşayan Müze İçinde, Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları, Mitolojiden Tarihe Tufan ve Aşure” olmak üzere 15’ten fazla sergi ve etkinlik düzenlenmiştir. Ebru, Baskı, Masal anlatımı, perde oyunları gibi etkinlikler yapılmaktadır.

OKUMALISIN  Arnavutluk Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Müze, Geleneksel Anadolu mimari ile yapılan  bu otantik ev, Sevimli, eğitici, keyifli vakit geçirmek için görülmesi gereken bir yerdir.

3 katlı Müze binasının her katı ayrı güzel. Avlusu, avludaki ocak ve mutfak çok otantik. Konağın her odasında ayrı ayrı kurşun dökme, ebru sanatı, baskı sanatı, yün eğirme, Hacivat – karagöz gösterimleri, Masal anlatımları, hali dokuma gibi konularda anlatım gerçekleştiriliyor. Müzenin En ilginç yeri Kurşun döktürebileceğiniz bir yerin olması desek hiç yanlış olmaz..

Özellikle Konağın tarihini buram buram içinize çekmek, bu konakta zamanında yaşamış insanların yaşamlarını hissetmek için mutlaka uğramalısınız.

Müzeyi gezerken bir çok etkinlik de yapabiliyorsunuz.Tokaçla çamaşır yıkama,kerpiç tuğla yapma,bakırla baskı yapma,Ebru boyama gibi etkinlere katılabilirsiniz.

           Yaşayan Müze Giriş Ücreti 2023 Yılı               

Tam………………… 25 TL

Öğrenci ………….. 15 TL

Müze Kart Geçerli Değildir.

(Fiyatlar 2023 Yılı Ocak ayına aittir)

                                 Müze Ziyaret Saatleri                     

Müze 09.00 – 17.00 Saatleri arası açıktır.

OKUMALISIN  Ayvat Bendi Tabiat Parkı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti 2023

         Beypazarı Yaşayan Müze’ya Nasıl Gidilir?          

Müze,  Ankara ili Beypazarı ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Beypazarı İlçesine Geldikten sonra, Tarihi çarşıyı geçin sonra Alaattin Cami’nin köşesine geldiğinizde Müzenin tabelasını göreceksiniz bu tabelayı takip edin; yaklaşık 100 metre sonra tarihi konakta konumlanmış bu müzeye ulaşacaksınız.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.