Yedi Kilise Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – VAN

Yedi Kilise Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – VAN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Yedi Kilise Nerede – Nasıl Gidilir – Kilise Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldığı – Kilise’nin Mimarisi ve Tarihi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Van ilinin Merkez Köylerinden olan Bakraçlı Köyü içerisinde bulunmaktadır. Van Merkez 10 km uzaklıkta bulunuyor. Erek dağının eteklerinde bulunan bu kilise, MS. 1000 yıllarında Kral Senekim tarafından yaptırılmıştır.

Kilise’den bahsedecek olursak, Warak Wank Manastırı olarak adlandırılan yer, yedi Kiliseden oluşmuyor aslında. Gerçeği şöyle, iki grup halinde beş kilise, kiliseye eklenen bir Jamatun, bir kütüphane ve bir çan kulesinden oluşuyor.

Yedi Kilise olarak bilinen yerin en önemli ve en eski yapısı St. Sophia kilisesidir. 8. Yüzyılda yapılan bu kilisenin sadece apsisi günümüze kadar ulaşmıştır. Diğer bir önemli yapısı ise, Günümüze kadar ulaşmayan kilise olan St. John Kilisesi’dir. Bu iki yapı aslını da birinci grup bölüm olarak anılır.

İkinci grup yapılardan bahsedecek olursak; 1003-1021 tarihleri arasında yapılan Kutsal Meryem Ana Kilisesidir. Dikdörtgen bir plan üzerine yapılan bu yer, içten dörtlü yonca yaprağı andırmaktadır. Merkezi bir plan ile yapılmış olup kubbesi yıkık haldedir.

Günümüzde Kalıntıları bulunuyor. Meryem Ana Kilisesinden sonra etrafına yapılan yapılar ile birlikte bir eğitim merkezi halini almıştır.

                      Van Yedi Kilise Nerede?                           

Van ilinin Merkez Köylerinden olan Bakraçlı Köyü içerisinde bulunmaktadır.

                                   Giriş Ücreti                                     

Gezmek için Her hangi bir ücret talep edilmiyor, Giriş ücretsizdir.

                 Yedi Kilise’ye Nasıl Gidilir?                       

Van il Merkezine 10 km uzaklıkta bulunuyor. Erek Dağı’nın eteklerinde kurulmuş olan bu manastır, bugün Van Merkeze baglı, Yukarı Bakraçlı Köyü’nde yer almaktadır.

Şahsi Aracıyla gidecekler, Van-Hakkari Karayolundan gittiklerinde Kurubaş Mevkisinden sola dönerek Bakraçlı Köy tabelası yönünde ilerlemeleri yeterli olacaktır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.