Yedigöller Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023 – BOLU

Yedigöller Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2023 – BOLU

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Yedigöller Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp & Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız..

            Yedigöller Milli Parkı Hakkında Bilgiler                

Türkiye’nin Batı Karadeniz Bölgesinde Bolu İl sınırları içerisinde yer alan  Yedigöller Milli Parkı 1623 hektarlık bir alana sahiptir. Türkiye’nin  ilk milli parklarından biri olma özelliğini taşıyor. Yedigöller Milli Parkında Geyik ve Karaca’nın yanı sıra Ayı, Kurt, Domuz, Çakal ve Tilki gibi hayvan türleri bulunuyor. 240 bitki türü bulunmaktadır. Ayrıca sayısız mantar çeşidi bulunmaktadır.

Milli park Çok sayıda bitki türünü içermesiyle yurdumuzun en güzel, karışık doğal ormanlarına sahip olma özelliğini taşıyor. Kayın,Meşe,Gürgen, Kızılağaç ve ,Karaçam Sarıçam, Ihlamur vePorsuk gibi ağaç türleri görülmektedir.

Yedigöller Milli Parkında Kaç tane Göl Var?

7 adet göl bulunmaktadır.

Bunlar; Büyükgöl , Seringöl , Deringöl , Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’dür.. Ortalama 780 metre yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür. En derin yeri göl ise 15 metredir. Büyükgöl’ün güneydoğusundaki Deringöl, akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlanıyor.

Diğer platolara göre 100 metre yükseklikteki platonun en geniş gölü ise Nazlıgöl’dür. Dip kısmından sızdırdığı su, gölün kuzeydoğusunda yüzeye çıkarak bir şelale oluşturduğundan “Şelale Gölü” adı da verilmektedir. Aynı platoda Sazlıgöl, İncegöl ve Küçükgöl bulunur. Kuzeyden güneye doğru alçalma gösteren bölgede, en yüksek yer 1488 m. ile Eğrikiriş Tepesi, en alçak yer ise 465 m. ile Kirazçatı tepesidir.

Yedigöller Milli Parkı içerisindeki “Kapankaya Manzara Seyir Yeri”ne çıkılarak Yedigölleri ve eşsiz peyzaj güzelliklerini görmek mümkündür. Bu güzergah üzerinde bir de anıt ağaç bulunmaktadır. Ayrıca, milli park içindeki geyik üretme istasyonu , Alabalık üretim tesiside ziyaret edilebilir.

Fotoğraf demişken , Yedigöller Milli Parkının bu eşsiz güzelliği için İstanbul ve Ankara’dan özel geziler düzenlenmektedir.

Yedigöller Milli Parkında Kamp Yasak mı?

Hayır Yasak Değil. Karavan ve Araç Üstü Çadır ile Kamp Yasaklandı. (01.11.2023)

Belirlenen alan dışında Kamp Yaasktır.

        Yedigöller Milli Parkına Ne Zaman Gidilmeli?           

Milli Parkın ziyarete en uygun zamanı nisan-kasım ayları arasıdır. Aslında Kış ayında karın yağmasıyla birlikte çok güzel olur Yedigöller, fakat yolların kapanması bu güzellikten bizi alıkoyuyor. Kamp kurma açısından da düşünürsek ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları gidilebilir.

Yaz aylarında sıcak havadan kurtulmak isteyenler ağaçların gölgesinin vermiş olduğu serinlikten faydalanabilirsiniz. İlkbahar ve sonbaharda ise, bizlere eşsiz fotoğraflar sunmaktadır.

   Yedigöller Milli Parkı Kamp Alanı Fiyatı 2023 Yılı       

Yedigöller Milli Parkı içerisinde Tuvalet , Çeşme, mescit alanları bulunuyor. İçme suyu bakımından oldukça zengindir. Milli park içerisinde Market bulunuyor. Elektrik ihtiyacınızı ise mescitte ve tuvallette bulunan prizleri kullanabilirsiniz.

İnternet yok, telefon bazı bölgelerde çekmiyor. Hafta sonu piknikçilerin gelmesiyle çok kalabalık olmaktadır. Hafta içi gelmenizi tavsiye ediyoruz.

  • Küçük Çadır (günlük)…………: 110 TL 
  • Büyük Çadır ………………………: 200 TL

       Yedigöller Milli Parkı Giriş Ücreti 2023 Yılı          

Kişi başı giriş ücreti …………….: 20 TL

Kişi başı indirimli giriş ücreti……….: 10 TL

Bisiklet ile giriş ücreti…………………..: 11 TL

Motorsiklet ve ATV ile giriş ücreti….: 40 TL

Otomobil, kamyonet ve pickup ile giriş ücreti: 60 TL

Minibüs ile giriş ücreti: 180 TL

NOT: Fiyatlar 01.11.2023 itibariyle geçerlidir.

Parkın girişinde araçlar için park yeri bulunmaktadır. Haftasonu çok kalabalık olduğundan sizlere  erken saate gitmenizi tavsiye ederiz.

     Yedigöller Milli Parkında Nerede Konaklanır?       

Yedigiller Milli Parkında konaklama deyince ilk akla gelen Çadır kurup konaklamak gelir. Akşam yanan kamp ateşi eşliğinde… konaklama için ayrıca Milli Park içinde bulunan 72 yataklı  pansiyon ve bungalov evlerde de konaklama imkanı vardır.

              Yedigöller Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?         

Otobüsle gelecekler ilk önce bolu iline gelmeleri gerekiyor. Daha sonra otogardan kalkan Yedigöller servislerine binip gelebilirler. Aracınızla gelecekseniz eğer, Bolu il Merkezine yaklaşık 42 Km uzaklıkta bulunur. Yedigöller Milli Parkına gitmek için 2 adet yol var aslında.

Birinci yol, olarak Ankara – İstanbul otoyolunun Yeniçağ çıkışından Mengen – Devrek yolunu takip edip Yedigöller’e doğru yol almak.

İkinci yol ise, Ankara – İstanbul otoyolundan Bolu il merkezine girip, şehir merkezinden Yedigöller tabelasına sapıp 40 km devam etmek.

  • İstanbul- bolu Yedigöller arası 310 km 4 saat sürüyor,
  • Ankara-Yedigöller arası mesafe ise 230 km 3 saat sürüyor.

Yedigöller Milli Parkı Nerede?

Yedigöller Milli Parkına Otobüs ile Gidilir mi?

Yedigöller Milli Parkı Giriş Ücreti 2023 Yılı

Yedigöller Milli Parkında Kamp Yapılır mı?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.