Yedigöller Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir? 

Yedigöller Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir? 

Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Yedigöller Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri – Kamp Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız..

Yedigöller Milli Parkı Hakkında Kısa Bilgiler;

Türkiye’nin Batı Karadeniz Bölgesinde Bolu İl sınırları içerisinde yer alan  Yedigöller Tabiat ve Milli Parkı 1623 hektarlık bir alana sahiptir. Türkiye’nin  ilk milli parklarından biri olma özelliğini taşıyor. Yedigöller Milli Parkında Geyik ve Karaca’nın yanı sıra Ayı, Kurt, Domuz, Çakal ve Tilki gibi hayvan türleri bulunuyor. 240 bitki türü bulunmaktadır. Ayrıca sayısız mantar çeşidi bulunmaktadır. Yedigöller Tabiat ve Milli parkı Çok sayıda bitki türünü içermesiyle yurdumuzun en güzel, karışık doğal ormanlarına sahip olma özelliğini taşıyor. Kayın,Meşe,Gürgen, Kızılağaç ve ,Karaçam Sarıçam, Ihlamur vePorsuk gibi ağaç türleri görülmektedir.

Bolu Yedigöller Tabiat Parkı içerisinde 7 adet göl bulunmaktadır. Bunlar; Büyükgöl , Seringöl , Deringöl , Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl’dür.. Ortalama 780 metre  yükseklikte olan platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür. En derin yeri göl ise 15 metredir. Büyükgöl’ün güneydoğusundaki Deringöl, akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlanıyor.

Diğer platolara göre 100 metre yükseklikteki platonun en geniş gölü ise Nazlıgöl’dür. Dip kısmından sızdırdığı su, gölün kuzeydoğusunda yüzeye çıkarak bir şelale oluşturduğundan “Şelale Gölü” adı da verilmektedir. Aynı platoda Sazlıgöl, İncegöl ve Küçükgöl bulunur. Kuzeyden güneye doğru alçalma gösteren bölgede, en yüksek yer 1488 m. ile Eğrikiriş Tepesi, en alçak yer ise 465 m. ile Kirazçatı tepesidir.

OKUMALISIN  Bursa Balibey Han Nerede - Nasıl Gidilir?

Yedigöller Tabiat ve Milli Parkı içerisindeki “Kapankaya Manzara Seyir Yeri”ne çıkılarak Yedigölleri ve eşsiz peyzaj güzelliklerini görmek mümkündür. Bu güzergah üzerinde bir de anıt ağaç bulunmaktadır. Ayrıca, milli park içindeki geyik üretme istasyonu , Alabalık üretim tesiside ziyaret edilebilir.

Fotoğraf demişken , Yedigöller Milli Parkının bu eşsiz güzelliği için İstanbul ve Ankaradan özel geziler düzenlenmektedir.

Yedigöller Tabiat ve Milli Parkına Nezaman Gidilmeli.

Milli Parkın ziyarete en uygun zamanı nisan-kasım ayları arasıdır. Aslında Kış ayında karın yağmasıyla birlikte çok güzel olur Yedigöller, fakat yolların kapanması bu güzellikten bizi alıkoyuyor. Kamp kurma açısından da düşünürsek ilkbahar, yaz ve sonbahar ayları gidilebilir.  Yaz aylarında sıcak havadan kurtulmak isteyenler ağaçların gölgesinin vermiş olduğu serinlikten faydalanabilirsiniz. İlkbahar ve sonbaharda ise, bizlere eşsiz fotoğraflar sunmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı ve Kamp Alanı ve Fiyatları Hakkında;

Yedigöller Milli Parkı içerisinde Tuvalet , Çeşme, mescit alanları bulunuyor. İçme suyu bakımından oldukça zengindir. Milli park içerisinde Market bulunuyor. Elektrik ihtiyacınızı ise mescitte ve tuvallette bulunan prizleri kullanabilirsiniz. İnternet yok, telefon bazı bölgelerde çekmiyor. Hafta sonu piknikçilerin gelmesiyle çok kalabalık olmaktadır. Hafta içi gelmenizi tavsiye ediyoruz.

 • 1 ünite Çadır (günlük)…………: 40 TL 
 • 1 ünite Karavan (günlük)…….: 45 TL 
 • Kır Evi – 3 yataklı (günlük)…..: 385 TL
 • Kır Evi – 4 yataklı (günlük)…..: 465 TL
 • Misafirhane Günlük…………….: 115 TL
OKUMALISIN  Seben Kaya Evleri - Solaklar Kaya Evleri Nerede - Nasıl Gidilir?

Yedigöller Milli Parkı Giriş Ücreti 2020

 • Araçsız Kişi Başı ücret…: 7 TL
 • İndirimli……………………: 3.5 TL
 • Bisiklet………………………: 7 TL
 • Otomobil……………………: 21 TL
 • Minibüs……………………..: 63 TL
 • Otobüs……………………….: 189 TL

Parkın girişinde araçlar için park yeri bulunmaktadır. Haftasonu çok kalabalık olduğundan sizlere  erken saate gitmenizi tavsiye ederiz.

Yedigöller Tabiat Parkında Nerede Konaklanır;

Yedigiller Tabiat ve Milli Parkında konaklama deyince ilk akla gelen Çadır kurup konaklamak gelir. Akşam yanan kamp ateşi eşliğinde… konaklama için ayrıca Milli Park içinde bulunan 72 yataklı  pansiyon ve bungalov evlerde de konaklama imkanı vardır.

Bolu Yedigöller Tabiat ve Milli Parkına Nasıl Gidilir.

Otobüsle gelecekler ilk önce bolu iline gelmeleri gerekiyor. Daha sonra otogardan kalkan Yedigöller servislerine binip gelebilirler. Aracınızla gelecekseniz eğer, Bolu il Merkezine yaklaşık 42 Km uzaklıkta bulunur. Yedigöller Milli Parkına gitmek için 2 adet yol var aslında.

Birinci yol, olarak Ankara – İstanbul otoyolunun Yeniçağ çıkışından Mengen – Devrek yolunu takip edip Yedigöller’e doğru yol almak.

İkinci yol ise, Ankara – İstanbul otoyolundan Bolu il merkezine girip, şehir merkezinden Yedigöller tabelasına sapıp 40 km devam etmek.

 • İstanbul- bolu Yedigöller arası 310 km 4 saat sürüyor,
 • Ankara-Yedigöller arası mesafe ise 230 km 3 saat sürüyor.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.