Yedikule Gazhanesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İSTANBUL

Yedikule Gazhanesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yedikule Gazhanesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri – Gazhane’nin Tarihi & Mimarisi  – Müze ve Sergi Alanları bu konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                       Yedikule Gazhanesi Nerede?                              

İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde Yedikule Mahallesinde Koca Mustafa Paşa Parkının karşısında bulunuyor. Zeytinburnu Sahile ve Yedikule’ye yakın bir konumdadır.

Yedikule Gazhanesi, İstanbul’da kurulan ilk gaz fabrikasıdır. 1873 yılında Fransızlara yaptırılmıştır. Sosyal amaçlı olarak tasarlanan Gazhane, İstanbul halkının aydınlatma ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmıştır.

1880 yılında hizmete giren gazhane ilk etapta 400 feneri besleyecek şekilde yapılmıştır. 1887 yılına kadar Şehremaneti tarafından işletilmiş, daha sonra işletme imtiyazını 40 yıllığına Sirkeci İskelesi tüccarlarından Hasan Tahsin Efendiye verilmiştir. 1945 yılında İETT’ye bağlandı ve 1993  yılında işletmesine son verilerek kapatıldı.

İBB miras ekiplerinin restorasyon çalışmaları sonrasında 2023 yılında Müze ve Sergi Alanı olarak tekrardan hizmete açılmıştır. Burada ayrıca Sergi Salonları, Konser etkinlikleri, Çocuk Oyun alanları ve bir çok sanatsal sergiler sergilenmektedir.

                      Yedikule Gazhanesi Giriş Ücreti                      

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                 Yedikule Gazhanesi Ziyaret Saatleri                 

Gazhane Binası, 09.00 – 20.00 Saatleri arasında ziyaret edilebilir. Sergi Alanları ve Konser etkinliklerinde ziyaret saatlerinde farklılıklar olabilir.

               Yedikule Gazhanesi’ne Nasıl Gidilir?                  

İstanbul ilinin Fatih ilçesi sınırları içerisinde Yedikule Mahallesinde Koca Mustafa Paşa Parkının karşısında bulunuyor. Zeytinburnu Sahile ve Yedikule’ye yakın bir konumdadır.

Yedikule Gazhanesine Marmaray ile Nasıl Gidilir?

Gebze – Halkalı arası hizmet veren MARMARAY hattına herhangi bir durakta indikten sonra Kazlıçeşme durağında indikten sonra 300 metrelik yürüme mesafesindedir.

Yedikule Gazhanesine Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Nişantaşı – Bakırköy arası hizmet veren 72YT hat numaralı otobüse binip HAVAGAZI durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Eminönü – Bakırköy – Küçükçekmece arası hizmet veren BN1 hat numaralı otobüse binip HAVAGAZI durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksim – Zeytinburnu arası hizmet veren D11 – D13 – D14 hat numaralı otobüse binip HAVAGAZI durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarlabaşı – Eminönü – Zeytinburnu – Şirinevler arası hizmet veren  D15 hat numaralı otobüslere binip HAVAGAZI durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şahsi Aracı ile Gidecekler; Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirler.

                       Yol Tarifi / Google Haritalar                         

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.