Yedikule Hisarı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati-İstanbul

Yedikule Hisarı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati-İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Yedikule Hisarı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Randevu Alma ve Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vereceğiz.

                               Yedikule Hisarı Nerede?                              

Yedikule Hisarı, İstanbul ili Fatih ilçesi sınırları içerisinde Tarihi Yarımada’da İstanbul kara surlarının tam ortasında bulunmaktadır.

                      Yedikule Hisarı Hakkında Bilgiler                   

Osmanlı ve Bizans tarihinin keşişim noktası, Fatih Sultan Mehmet Hanı’ın En kıymetli mirasıdır. Kuleleri, Fetih sonrası yapılan Fatih Cami ve mahallesi ile İstanbul ilinin en gözde yerleri arasındadır. Türkiye’nin en eski açık hava müzesidir. Bizans döneminde aslında bir zindan oluşturmak değil de Bizans’a misafir gelen kralları ve mensuplarını ihtişamlı olarak karşılamak amacıyla yapılmıştır.

Yedikule Hisarı Kronolojisi

5. Yüzyıl’da Bizans imparatorlarının zafer alayı sırasında Kente Giriş Yaptığı Kapı olarak bilinir. Altın Kapı olarak bilinen bu Giriş Kapısı adını 425 yılındaki Loannes Primikerios zaferinden sonra yapılan yaldız kaplamalı kapı kanatından almaktadır.

674 – 675 yıllarında Araplar tarafından kuşatılır, 740 ve 866 yıllarında meydana gelen depremlerde Altın Kapısı üzerindeki Theodosius ve Nike heykelleri düşmüştür. 14. Yy’da iç çatışmalar nedeniyle Altın Kapı civarında bir iç kale oluşturulur.

OKUMALISIN  Ilgaz Kayak Merkezi 2022 Yılı Fiyatları - Ekipman Kiralama Ücretleri

Fatih Sultan Mehmet’İn istanbul’u feth etmesinden sonra Top Kulesi, Kitabeler Kulesi ve III. Ahmet kulesi isimlerinde 3 kule daha eklenerek 7 Kuleye tamamlanır. Diğer 4 kule ise; Bayrak Kulesi, Zindan Kulesi, Hazine Kulesi ve Cephanelik Kulesidir.

15 ve 17. Yüzyıllarda hapishane olarak kullanılmaya başlar ve Suçlu Elçiler ve Devlet adamları Yedikule Zindanları olarak bilinen yerde tutulur. Genç Osman’da buradaki Zindanlarda tutuklu kalmış ve 18 yaşındaki Genç Osman buradaki zindanlarda katledilmiştir.

18.yy’da kulenin içine küçük evler inşa edilmeye başlar ve yapı çevresi bir iç mahalle halini alır. Topkapı Sarayı önündeki Aslanhane’nin Aslanları buraya nakledilmiştir. 19. Yy’da hapishane olmaktan çıkarılarak önce baruthane daha sonra da Müze-i Hümayun idaresine bağlanarak hisar içine Kız sanat okulu kurulmuştur. Cumhuriyet Döneminde ise 1968 yılında Hisarlar Müzesi müdürlüğüne bağlanarak müze olarak kullanılmıştır. Günümüzde hala restarosyon çalışmaları devam etmekte olup Müze olarak kullanılmaktadır.

                Yedikule Hisarı Ne Zaman Yapıldı?                

 M.S 413 – 439 yılları arasında yapılmıştır.

                    Yedikule Hisarı’nı Kim Yaptı?                       

Kral II. Teodosios döneminde yapımı tamamlanmıştır.

Yedikule zindanları ziyarete açık mı?

Evet..

OKUMALISIN  Sultan I. Ahmed Han Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir - Sultanahmet-İstanbul

                Yedikule Hisarı Giriş Ücreti 2022 Yılı             

GİRİŞ ÜCRETSİZDİR.

Pazartesi Günleri KAPALIDIR.

Haftanın diğer günleri 09.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

         Yedikule Hisarı’na Randevu Nasıl Alınır?            

Rehber eşliğinde gezebildiğiniz bu yer Fatih Belediyesinden alınan randevular ile gezilebilmektedir. Randevu almadan gezme şansınız yok maalesef. Fatih Belediyesinin İnternet adresinden gerekli bilgileri doldurduktan sonra kayıt olarak gezebilirsiniz.

                 Yedikule Hisarı’na Nasıl Gidilir?                   

Yedikule Hisarı, İstanbul ili Fatih ilçesi sınırlarında bulunmaktadır.

Yedikule Hisarı’na Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Eminönü – Yedikule arası hizmet veren 80 hat nolu otobüs,

Taksim – Yedikule arası hizmet veren 80T hat nolu otobüs,

Beyazıt – Yedikule arası hizmet veren 80B hat nolu otobüs,

Halkalı – Eminönü arası hizmet veren BN1 hat nolu otobüs,

Eminönü – Küçükçekmece arası hizmet veren BN2 hat nolu otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yedikule Hisarı’na Marmaray ile Nasıl Gidilir?

Halkalı – Gebze arası hizmet veren Marmaray hattına herhangi bir duraktan binip KIZILÇEŞME durağında indikten sonra yürüme mesafesindedir.

Yedikule Hisarı’na Şahsi aracı ile Gidecekler;

Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.