Yedikuyular Kayak Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir – 2024 Yılı Fiyatlar

Yedikuyular Kayak Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir – 2024 Yılı Fiyatlar

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Yedikuyular Kayak Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir – Fiyatlar ve Konaklama İmkanları hakkında bilgiler vereceğiz.

           Yedikuyular Kayak Merkezi Hakkında;                  

Yedikuyular Kayak Merkezi, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu İlçesine bağlı, Ulutaş Mahallesinde yer almaktadır. Yedikuyular Kayak Merkezi, 2018 yıllında ziyarette açılmıştır. Kahramanmaraş’ın ilk kayak merkezidir. 2016 yılında yapımına başlanan Yedikuyular Kayak Merkezi 2018 Ocak ayında mekanik tesisleri ile faaliyete başlamıştır.  Kent merkezine 17 km uzaklıkta bulunan tesis, Türkiye’nin şehir merkezine en yakın kayak merkezlerinden bir tanesidir. Yedikuyular Kayak Merkezi, Kahramanmaraş’ın sırtını dayadığı Ahır Dağı’nın 2050 m yüksekliğindeki bir sırtından başlamaktadır.

Kayak merkezinin bulunduğu bölge Maraş-Elbistan arasında yaz aylarında kullanılan tarihi kervan yolu üzerinde bulunmaktadır. Kervanların ve yaylacıların eski dönemlerde bölgede bulunan tarihi kuyulardan su ihtiyaçlarını karşıladığı bilinmektedir. Bölgeye Yedikuyular ismini de veren bu kuyulardan birkaçı günümüzde hala kullanılır durumdadır. Kayak merkezi ismini bu bölgeden almaktadır.

Kayak merkezinin tesisi 2017-2018 yılında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından işletimiştir.  2018-2019 sezonunda özel sektör eliyle işletilmeye başlanmıştır. Kayak merkezi bünyesinde 760 metre uzunluğunda 1 adet telesiyej hattı, 430 metre uzunluğunda teleski hattı ve ayrıca 100 metre uzunluğunda yürüyen band bulunuyor. Kayak Merkezi’nde, kayak kiralama, restoran&kafe, tuvalet, sağlık birimi ve otopark hizmet vermektedir. Kayak merkezi tesisine giriş ücretsizdir. Tesiste yer alan otopark ve tuvaletler de ücretsizdir.

       Yedikuyular Kayak Merkezi Konaklama             

Yedikuyular’a 6 km mesafede Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından 20 adet villa tipi bungalov yapılmaktadır. Bittiğinde bölgeye dışarıdan gelecek olan turist sayısı da artış gösterecektir.

        Yedikuyular Kayak Merkezi Pist Bilgileri          

Bu Kayak Merkezinde uzun sayılabilecek pistler bulunmamaktadır.

  • Yeşil Pist – Orta Seviye: %15 eğime 1170 m uzunluğa sahiptir.
  • Mavi Pist – Orta Seviye: %18 eğim, 790 m uzunluk ve %22 eğim, 906 m uzunluğa sahip iki adet mavi pist vardır.
  • Kırmızı Pist – Yüksek Seviye: %38 eğime 470 m uzunluğa sahiptir.

        Yedikuyular Kayak Merkezi Lift Bilgileri           

Kayak merkezinde liftler 09:00 – 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Yedikuyular Kayak Merkezi’nde sporcuları 1830 rakımlı ana istasyondan pist başına taşıyacak 430 m uzunluğunda olacak teleski bulunmaktadır.

Yedikuyular Kayak Merkezi’ndeki telesiyej hattı 730 m uzunluğa sahiptir. Yedi yaşından küçüklerin kullanması yasaktır. 200 m uzunluğunda üstü kapalı yürüyen bant ile kızak ve eğitim pistine çıkılmaktadır.

Yedikuyular Kayak Merkezine Ne Zaman Gidilmeli

Kayak merkezinde kayak sezonu Aralık-Mart ayları arasında ortalama 3 ay sürmektedir. Kar kalınlığı sezon ortalamasında yaklaşık 50 cm dir.

    Tesis Kullanım ve Kiralama Fiyatları 2023– 2024    

 

    Kayak Malzemeleri Kiralama  Ücretleri   2022 – 2023  

       Yedikuyular Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?     

Bu Kayak Merkezi, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu İlçesine bağlı, Ulutaş Mahallesinde bulunur. Maraş Şehir merkezine sadece 17 km uzaklıkta bulunur.

Dulkadiroğlu ilçesinden kayak merkezine giden iki şeritli bir yol vardır. Şehir merkezinden Yedikuyular Kayak Merkezi’ne giden yol dik ve virajlı bir yoldur. Maraş merkezden kayak merkezine sadece haftasonu günde tek sefer yeterli miktarda araç ile toplu ulaşım imkânı vardır.

                    Otobüs Güzergah ve Saatleri                

Kayak Merkezi’ne hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri olmak üzere haftada iki gün otobüs seferi konulmuştur.

Hareket yeri: Büyükşehir Belediyesi karşısı

Hareket saati: 10:30

Geri dönüş saati: 16.00

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.