Yediler Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MUĞLA

Yediler Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – MUĞLA

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Yediler Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                        Yediler Manastırı Nerede?                         

Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı Gölyaka köyüne hâkim Beşparmak Dağları’nda bulunmaktadır. Manastır, M.S. 7.yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yediler Manastırı, iki kilise, bir şapel, sarnıç ve keşiş hücrelerinden oluşur. Bu manastırı özel kılan şey Hz. İsa ve 12 havarisinin freskleri bulunmasıdır.

               Yediler Manastırı Hakkında Bilgiler               

Hz. İsa’nın yaşamına, yaptıklarına ve ölümüne ilişkin sahnelerin yer aldığı freskler bulunması bu manastırı önemli kılmaktadır. Manastır da, Hristiyanlık için önemli olayların anlatıldığı Lazarus’un dirilişi, Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi, mezar konusu ve anastasis (diriliş) sahnesi, ‘Hz. İsa’nın yaşamına, yaptıklarına ve ölümü ‘ne ilişkin sahnelerin yer aldığı bu freskler bulunmaktadır.

M.S. 7.yüzyılda inşa edilen manastırda kilise ve kale kalıntıları bulunmaktadır. Yapıtlar arasında en dikkat çekeni yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki oyuk bir kayada bulunan Hazreti İsa ve 12 Havarilerinin resmedildiği fresk olarak göze çarpmaktadır. Yaklaşık Bin 230 yıllık fresk yıllara meydan okuyor.

Manastır kaya blokları içinde bulunuyor. Manastıra bir avludan giriliyor ve iki kilise, bir şapel, sarnıç ve keşiş hücrelerinden oluşmaktadır.

Alman arkeologlar tarafından tespit edilen ve en eski insan tasvirlerinin bulunduğu mağaralar da tarihsel öneme sahip. Özellikle Hristiyanların kutsal mekanları olarak gösterildiği Kapıkırı ve Gölyaka’daki alanları yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir

                    Yediler Manastırı Giriş Ücreti                      

Yediler manastırına giriş ücreti bulunmamaktadır.

               Yediler Manastırına  Nasıl Gidilir?                  

Muğla’nın Milas’ın İlçesi’nin Bafa Beldesi’ne bağlı Beşparmak Dağları’nın güneyindeki. Gölyaka Köyü sınırında bulunur. Buraya özel aracınızla veya ilçeden kalkan minibüslerle gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.