Yediler Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Muğla Gezilecek Yerler?

Yediler Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Muğla Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Yediler Manastırı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Muğla Gezilecek Yerler?hakkında bilgiler vereceğiz.

                     Yediler Manastırı Nerede;                

Yediler Manastırı, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı Gölyaka köyüne hâkim Beşparmak Dağları’nda bulunmaktadır. Yediler Manastırı, M.S. 7.yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yediler Manastırı, iki kilise, bir şapel, sarnıç ve keşiş hücrelerinden oluşur. Bu manastırı özel kılan şey Hz. İsa ve 12 havarisinin freskleri bulunmasıdır.

                  Yediler Manastırı Hakkında;                 

Hz. İsa’nın yaşamına, yaptıklarına ve ölümüne ilişkin sahnelerin yer aldığı freskler bulunması bu manastırı önemli kılmaktadır. Yediler Manastırında, Hristiyanlık için önemli olayların anlatıldığı Lazarus’un dirilişi, Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi, mezar konusu ve anastasis (diriliş) sahnesi, ‘Hz. İsa’nın yaşamına, yaptıklarına ve ölümü ‘ne ilişkin sahnelerin yer aldığı bu freskler bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Dalyan Gezi Rehberi

M.S. 7.yüzyılda inşa edilen manastırda kilise ve kale kalıntıları bulunmaktadır. Yapıtlar arasında en dikkat çekeni yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki oyuk bir kayada bulunan Hazreti İsa ve 12 Havarilerinin resmedildiği fresk olarak göze çarpmaktadır. Yaklaşık Bin 230 yıllık fresk yıllara meydan okuyor.

Yediler Manastırı kaya blokları içinde bulunuyor. Manastıra bir avludan giriliyor ve iki kilise, bir şapel, sarnıç ve keşiş hücrelerinden oluşmaktadır.

Alman arkeologlar tarafından tespit edilen ve en eski insan tasvirlerinin bulunduğu mağaralar da tarihsel öneme sahip. Özellikle Hıristiyanların kutsal mekanları olarak gösterildiği Kapıkırı ve Gölyaka’daki alanları yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gösterilmektedir

                      Yediler Manastırı Giriş Ücreti               

Yediler manastırına giriş ücreti bulunmamaktadır.

                   Yediler Manastırına  Nasıl Gidilir?                  

Muğla’nın Milas’ın İlçesi’nin Bafa Beldesi’ne bağlı Beşparmak Dağları’nın güneyindeki. Gölyaka Köyü sınırında bulunur. Buraya özel aracınızla veya ilçeden kalkan minibüslerle gidebilirsiniz.

OKUMALISIN  Konya Etnografya Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.