Yeldeğirmeni Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Beyoğlu – İstanbul

Yeldeğirmeni Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Beyoğlu – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeldeğirmeni Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Mimari Yapısı – Tarihçesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                             Yeldeğirmeni Cami                                   

Yeldeğirmeni Cami, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesinde İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Kasımpaşa Kadı Mehmet Efendi Mahallesinde Babadağ yokuşu ile Bahriye Hastanesi Sokağı’nın kesiştiği noktada üzerinde yer almaktadır.

 Yeldeğirmeni Cami Ne Zaman Yapıldı? Kim Yaptı? 

Cami 1591 tarihlerinde Hünkar İmamı Abdülkerim Efendi tarafından inşa ettirilmiştir. Günümüzde var olan bina 1883 de Bahriye nazırı olan Hasan Hüseyin Paşa’nın kızı Sabiha Hanım tarafından 1889 da yeniden yaptırılmıştır. Bu caminin diğer ismi Abdülkerim Efendi Mescidi olarak da bilinmektedir.

Cami 200 metrekare toplam arsa üzerine inşa edilmiş olup cami iç kısmı 150 metrekaredir. Caminin duvarları kargir, çatısı ahşaptır. Tek şerefeli minaresi tuğla iken, 1978 de yontma taştan yeniden yapılmıştır. Yapı kesme taş malzemeden kare planlı olarak inşa edilmiştir. Minare tek şerefeli ve kısadır.

                        Yeldeğirmeni Cami Nerede?                      

Bu Cami, İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Beyoğlu ilçesinde İstanbul Boğazı’nın Rumeli yakasında Kasımpaşa Kadı Mehmet Efendi Mahallesinde Babadağ yokuşu ile Bahriye Hastanesi Sokağı’nın kesiştiği noktada üzerinde yer almaktadır.

                Yeldeğirmeni Camine Nasıl Gidilir?                  

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 16D, 19F, 19Y, 34AS, 34Z, 4, 500A otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M4 ve Marmaray ile gelebilirler. Minibüs ile gelmek isteyenler, DOLMUŞ: D-31, MİNİBÜS: C-54, MİNİBÜS: C-57 ile ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.