Yeni Kaplıca ve Kaynarca Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir – Bursa

Yeni Kaplıca ve Kaynarca Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir – Bursa

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeni Kaplıca ve Kaynarca Hamamı Nerede – Nasıl Gidilir – Hamam Giriş Ücreti – Hamamın Tarihi ve Mimarisi Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hamam, Bursa ilinin merkez ilçesi olan Osmangazi sınırları içerisinde yer almaktadır. Osmangazi ilçesine bağlı Kükürtlü Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bursa şehir merkezine yaklaşık olarak 4 km mesafededir.

Yeni Kaplıca, Kanunu Sultan Süleyman’ın başveziri Rüsten Paşa tarafından 1555 yılında yaptırılmıştır. Büyüklük ve görkemlilik yönünden Osmanlı Dönemi’ne yapılmış kaplıcaların başında gelir ve tamamen Türk eseridir. Üçü büyük olmak üzere, toplam on kubbeyle örtülü, klasik dönem Osmanlı yapıtlarındandır. Diğer kubbeli hamamlarda olduğu gibi, soyunmalık, soğukluk, sıcaklık bölümlerinden oluşmuştur.

Kese, sabunlu masaj, yağlı masaj, tamamen termal sularla ısıtılmış sauna ile hizmet vermektedir.

Kaynarca Hamamı sonradan eklenen bölümdür. Bu hamam yalnız kadınlara tahsis edilmiştir. Özel banyoları, turistik bölüm, masaj ve spor salonu vardır. Yüzme havuzu ve kurnalı yıkanma bölümü ile otel işlevini gören bölümlerden oluşur.

         Yeni Kaplıca ve Kaynarca Hamamı’nın Şifası       

Su sıcaklığı 84°C’dir. Suları cilt hastalıklarından, iç hastalıklarına, şişmanlık ve solunum yolu hastalıklarına kadar birçok bedensel rahatsızlıklara etkin şifa kaynağıdır.

       Yeni Kaplıca ve Kaynarca Hamamı Nerede?     

Yeni Kaplıca, Bursa ilinin merkez ilçesi olan Osmangazi sınırları içerisinde yer almaktadır. Osmangazi ilçesine bağlı Kükürtlü Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bursa şehir merkezine yaklaşık olarak 4 km mesafededir.

            Yeni Kaplıca ve Kaynarca Hamamı’na Nasıl Gidilir?      

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Bursa merkezden otobüs ya da metro ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Hususi araç ile gelmek isteyenler Bursa il merkezinden Çekirge Cd. Üzerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

YOL TARİFİ / GOOGLE HARİTALAR

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.