Yenice Ormanları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KARABÜK

Yenice Ormanları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – KARABÜK

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda  Yenice Ormanları Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp & Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Yenice Ormanları Hakkında Bilgiler             

Karabük İl Barındırdığı yaban hayat ve bitki çeşitliliğiyle, 1999 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından ‘acil olarak korunması gereken 100 sıcak Nokta’dan biri olarak ilan edilmiştir.

                       Yürüyüş Alanları Hakkında Bilgiler            

Yenice Ormanları, Türkiye’nin en büyük blok Ormanlarının, derin bir vadiyi kuşatan yemyeşil doğasıyla Büyük şehirlerin sıkıcı, bunaltıcı havası ve bitmeyen insan ve araç trafiğinden kaçmak isteyenlerin en çok tercih edilen yerler arasında bulunuyor.

Karabük ili sınırı içinde olan ormanların güvenle ve rahat bir şekilde gezilmesi amacıyla belediye tarafından çeşitli çalışmalar yapılmış olup halen yapılmaya devam etmektedir. 15 yürüyüş parkuru, 5 kamp merkezi ve 7 bisiklet rotasına sahiptir. Bölgede yer alan kanyonlar, burada kanyon gibi doğa sporlarının gelişmesini sağlamışlardır.

                                     Yürüyüş Rotaları                                     

Ülkemiz geneline de yaygınlaşmakta olan yürüyüş yollarına (Likya, St. Paul, İstiklal Yolu ve uyku vadisi vs.) gibi işaretlenmiş uzun rotalara, Karabük Yenice Ormanları doğa yürüyüş parkurlarını da ekleyebiliriz.

Doğal kaynaklar ve ekolojik değerler gözetilerek oluşturulan alternatif güzergahlarla birlikte 396 kilometreye ulaşan tam 21 yürüyüş rotası belirlendi. Bunlardan Kavaklı, Şimşirdere, Çitdere, Kızılkaya, Karakaya ve Göktepe bölgelerinde yürüyüş ve bisiklet parkurlarının ortaya çıkmasını sağladı.  Bu parkurlar, Birkaç saatlik kısa yürüyüş parkurları, 4-6 saat süren günübirlik parkurlar ve 2-6 günlük uzun yürüyüş parkurları mevcut olup uzun rotalı yürüyüşler için kamp yerleri de düşünülmüştür.

Ayrıca dağ bisikleti rotası da 292 kilometredir Parkur projesi kapsamında parkurlara kırmızı – beyaz levhalar yerleştirdi. Bununla birlikte başlangıç ve bitiş noktası olarak belirlenen kavşaklarda da tabelalar bulunuyor.

Yenice Ormanları Yolu Yürüyüş Tavsiyesi olarak  

  • İncebacaklar Köyü-Şekermeşe (14 km):
  • Şekermeşe-Meyri-Eğriova Eskipazar (Yalakkuz) Göleti (15 km):
  • Eğriova Eskipazar Göleti-Sorgun Yaylası (17 km):
  • Sorgun Yaylası-Keltepe zirve-Eğriova Karabük Göleti (12 km):
  • Eğriova Göleti Karabük-Subatan Yaylası (12 km):
  • Subatan Yaylası-Arboretum (7 km):
  • Arboretum-Kuzluk Köyü (7 km):

                   Yenice Ormanlarına Nasıl Gidilir?                     

Yenice Ormanları Karabük il merkezine yaklaşık olarak 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Otobüs ile gelecekler, Karabük terminalinden Yenice’ye giden minibüsler vardır. 35 kilometrelik yol yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Havaalanı ile gelecekler, En yakın havaalanı ise Zonguldak-Çaycuma’dadır.

İstanbul’dan gelecekler, Bolu-Gerede-Eskipazar-Karabük güzergahını ya da diğer bir alternatif olarak Bolu – Yeniçağ – Mengen-Gökçebey güzergahını izleyin. 417 kilometrelik yolculuğunuz yaklaşık 5,5 saat sürecektir.

Ankara’dan gelecekler, Gerede – Eskipazar – Karabük güzergahını izleyin. 257 kilometrelik yolculuğunuz yaklaşık 3 saat sürecek. Otobüsle gelmeyi planlıyorsanız, Karabük’ten Yenice’ye düzenli olarak kalkan minibüsleri tercih edebilirsiniz.

Zonguldak’tan gelecekler, Zonguldak-Devrek istikametini takip etmelisiniz. Gökçebey ayrımına gelince bu ayrıma girmelisiniz. Ayrıma girdikten yaklaşık olarak 15 dakika sonra Yenice bölgesine ulaşmış olacaksınız.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments