Yeşil Cami – Bursa Nerede – Nasıl Gidilir?

Yeşil Cami – Bursa Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeşil Cami Nerede – Nasıl Gidilir? – Bursa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Bursa-Yeşil Cami Hakkında;

Yeşil Camii, Bursa ilinin Yıldırım ilçesi sınırlarında Yeşil semtinde bulunmaktadır. Camii, 1414- 1419 yılları arasında Çelebi Sultan Mehmed tarafından Dönemin ünlü mimarlarından Hacı İvaz Paşa’ya yaptırılmıştır.

Osmanlı Devletinin Başkentlerinden olan Bursa, Geçmişten günümüze önemli mimari eserler ev sahipliği yapmaktadır. Bu eserler arasında birçok, Cami, Han, Hamam ve Medrese bulunmaktadır. Bu eserler arasında bulunan Yeşil caminin mimarisinden bahsedecek olursak, Özellikle Camiinin girişinde bulunan taç kapı Türk taş oymacılığının en güzel örneklerinden bir tanesidir. Caminin Kapı Kemerinde Yeşil Taş ve Mermer Kullanılmıştır. Taş kapının hemen sağında ve solunda ikişer pencere ve bu pencerelerin arasında da birer dış mihrap bulunuyor. Mihraplarda çok ince taş işçiliği görülmektedir.

Yeşil Caminin büyük bir bölümü çini ile kaplıdır. İç duvarlar, tavanlar, mahviller ve geçiş eyvanlarının hemen hemen hepsi çiniyle kaplıdır. Yeşil Camide bulunan çiniler arasında işçiliği açısından en dikkat çeken işçilik, mihrapta bulunuyor desek yanlış olmaz. Çeşitli geometrik motifler ve çiçeklerin yer aldığı mihrap camiye girdiğinizde en çok dikkatinizi çeken yer olarak gözümüze çarpmaktadır. Yeşil Cami içerisinde birde küçük bir şadırvan bulunmaktadır. Evliya Çelebi, Bu Camiye neden Yeşil adının verilmesine gerekçe olarak cami içerisinde bulunan yeşil renkli çinilerle örtülmüş olan minareleri ve kubbelerini örnek göstermiştir.

OKUMALISIN  Binbir Kilise Nerede-Nasıl Gidilir?

Bursa Yeşil Camii hakkında dikkat çeken bir başka ayrıntı ise,  Cami içerisindeki ibadet alanının iki yanında yer alan odaların bir Devlet yönetim odası olması, sancaklardan gelen görevlilerin devlet meselelerini görüştüğü yer olarak bilinmektedir. Yeşil Caminin hemen Karşısında birde Yeşil Türbe bulunmaktadır. Bu Türbe,  Yıldırım Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed tarafından 1421 yılında Mimar Hacı İvaz Paşa’ya yaptırılmıştır. Yeşil Türbe, Çelebi Mehmed’in vefatından 40 gün önce tamamlanmış ve vefatı sonrasında Çelebi Mehmed bu Türbe ’ye defnedilmiştir. Türbe’de Çelebi Mehmed’in dışında,  Çelebi Mehmed’ in kızlarından Selçuk Hatun, Hafsa, Ayşe, Sitti Hatun; oğulları Mahmud ve Yusuf Beyler ve dadıları da bulunmaktadır.

Bursa-Yeşil Camii’ne Nasıl Gidilir;

Bursa ilinin Yıldırım ilçesinde merkezi bir konumdadır. Yıldırım ilçesine gelen otobüs, Dolmuş, Minibüs ve Tramvaylar ile rahatlıkla gelebilirsiniz.

Bursa’nın Yıldırım İlçesi’nde yer alan Yeşil Camiye giden bazı otobüs numaraları şunlardır, 1A, 6A, 6E, 25D, 35c, 35B 36, 36A ve 99 no’lu otobüslerle sağlayabilirsiniz.

Gökdere tramvay durağına alternatif olarak, İncirli veya Kayhan tramvay duraklarını kullanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.