Yeşil Türbe Nerede-Nasıl Gidilir?

Yeşil Türbe Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeşil Türbe Nerede – Nasıl Gidilir? – Bursa Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Yeşil Türbe Hakkında;

Bursa ilinin Yıldırım ilçe sınırlarında bulunan Yeşil Türbe, Yeşil Camii’nin hemen yanında bulunmaktadır. Türbe, Yıldırım Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed tarafından 1421 yılında Mimar Hacı İvaz Paşa’ya yaptırılmıştır. Türbe ismini, üzerine kaplanmış yeşil çinilerden almaktadır. Yeşil Türbe, Çelebi Mehmed’in vefatından 40 gün önce tamamlanmış ve vefatı sonrasında Türbe ’ye defnedilmiştir. Türbe’de Çelebi Mehmed’in dışında,  Çelebi Mehmed’ in kızlarından Selçuk Hatun, Hafsa, Ayşe, Sitti Hatun; oğulları Mahmud ve Yusuf Beyler ve dadıları da bulunmaktadır.

Yeşil Türbe, yüksekliği 6.6 metre ve çapıda 15 metre ve sekizgen planlıdır. Türbenin Beden yüzleri beyaz mermerden yapılmış, çerçeveler ve ayaklar 3,5 metre açıklığı bulunan kemerleri taşıyor. Dikdörtgen planlı pencereleri, Pencere alınlıkları ince çizgilerle üç yatay bölüme ayrılmış sahalarda, ayet ve hadisler yazılmıştır. Türbe geçmişten günümüze ulaşan en muhteşem çinili mihraba sahiptir. Renkli süslemeleri geçmiş dönemin şaheseridir. Givli süs sütunları üç sıra mukarnas, rumi, palmet, kıvrık dal motifleri, kalın yazı dizileri adeta Yeşil Cami mihrabını anımsatmaktadır.

OKUMALISIN  Bursa Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Yeşil Türbe ’ye Nasıl Gidilir;

Bursa ilinin Yıldırım ilçesinde merkezi bir konumdadır. Yıldırım ilçesine gelen otobüs, Dolmuş, Minibüs ve Tramvaylar ile rahatlıkla gelebilirsiniz.

Bursa’nın Yıldırım İlçesi’nde yer alan Yeşil Türbesine giden bazı otobüs numaraları şunlardır, 1A, 6A, 6E, 25D, 36, 36A ve 99 no’lu Otobüsler ile sağlayabilirsiniz.

Gökdere tramvay durağına alternatif olarak, İncirli veya Kayhan tramvay duraklarını kullanabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.