Yeşilgöz Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik

Yeşilgöz Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik

Sevgili Gezginler bu yazımızda Yeşilgöz Mesire Alanı Nerede – Nasıl Gidilir – Kamp & Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                  Yeşilgöz Mesire Alanı Nerede?                        

Mesire Alanı, Kahramanmaraş ilinin On iki Şubat İlçesi Tekir Mahallesi sınırların da bulunan bozulmamış doğasıyla eşsiz güzellikte bir obruk oluşumudur. İl Merkezine sadece 60 km uzaklıkta bulunan bu güzel yerde, Mesire Alanları, Kamp Alanları ve Yürüyüş yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Şimdi sizlere Yeşilgöz Hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

         Yeşilgöz Mesire Alanı Hakkında Bilgiler            

Kahramanmaraş’ın doğal güzelliklerinden bir tanesidir olan Yeşilgöz’e, Uzman ekipleri tarafından dalış gerçekleştirerek obruğun haritasını çıkarmışlardır. Uzmanların yaptığı çalışmalarda Obruğun 30 metre çapa sahip ters bir koniye benzediğini dile getirdiler, En derin yerinin yaklaşık 25 metre olduğunu ve Obruğu besleyen su, obruk yüzeyinin 10 metre altındaki mağaradan çıktığı belirtiyor.

Suyunun kaynağı bulunamayan gölün,  Tekir Deresinin de ana kaynağını oluşturduğu ve bu su, Döngel Mağaralarının içinden geçerek önce Fırnız Çayıyla sonra da Ceyhan Nehriyle birleşmektedir.

          Yeşilgöz Mesire Alanında Neler Yapılır?             

Yeşilgöz, Doğa içinde şehirden uzak bir yer olması, ayrıca yüksekten bakınca yeşile alçaktan bakınca maviye çalan rengi, içerisinde yüzen alabalıklarıyla özellikle yerli halk tarafından en çok ziyaret edilen Piknik  alanlarından bir tanesidir.

Yeşilgöz aynı zamanda güzel bir kamp alanıdır, Kamp için herhangi bir ücret alınmıyor, Mesire alanında yaz aylarında küçük bir restoran hizmet veriyor. Bu işletme içerisinde Tuvalet, içme suyu bulunmaktadır.

            Yeşilgöz Mesire Alanı Giriş Ücreti              

Girişi Ücretsizdir.

Mesire alanında sadece araç girişlerinden otopark ücreti alınmaktadır.

         Yeşilgöz Mesire Alanına Nasıl Gidilir?                 

Kahramanmaraş’ta hemen hemen herkesin bildiği doğal güzelliklerinden bir tanesi Yeşilgöz. Merkeze 60 km uzaklıktadır. Kayseri yolu üzerinde bulunan Tekir Mahallesinin 3 km kuzeydoğusunda yer alır.

Kahramanmaraş’tan, gelecekler sırasıyla, (Kayseri-Kahramanmaraş yolundan) Kürtül, Bulutoğlu, Şahinkayası’nı geçtikten sonra Tekir’e geldiğinizde tabelalardan Yeşilgöz Mesire alanına doğru dönerek gidebilirsiniz.

Kayseri il merkezinden sırasıyla, Pınarbaşı, Sarız ve Göksun güzergâhında ilerledikten sonra, Göksun-Tekir arasında bulunur. Tekir’e geldiğinizde Tekir camiini görünce sola dönerek mesire alanına çıkabilirsiniz.

  • Kahramanmaraş-Tekir Arası 57 km,
  • Kahramanmaraş-Göksun Arası 70 km,
  • Kayseri-Göksun arası 182 km,
  • Kayseri-Maraş Arası 260 km uzaklıktadır

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.