Yeşilköy Feneri Nerede – Nasıl Gidilir – Bakırköy – İstanbul

Yeşilköy Feneri Nerede – Nasıl Gidilir – Bakırköy – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeşilköy Feneri Nerede – Nasıl Gidilir – Bakırköy – İstanbul  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                                   Yeşilköy Feneri                                     

Yeşilköy Feneri İstanbul ilinin Bakırköy ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Fener Bakırköy ilçesine bağlı Yeşilköy semtinde bulunmaktadır. Yeşilköy burnu üzerindedir.

İstanbul Boğazı’na giriş yapacak olan gemilerin boğaz giriş rotalarını tespit etmek için gördükleri ilk fener İstanbul Yeşilköy Feneridir. Yeşilköy burnu üzerine 1856 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından taş kule olarak inşa edilen bu fenerin ilk adı Ayastafonas Feneri iken daha sonra semtin ismine uygun olarak Yeşilköy Feneri olarak değiştirilmiştir.

Denizden yüksekliği 23 metre olan fenerin kulesinin yüksekliği 16 metredir. Çakma karakteri Fl.W.10 Sn olan fenerin görünüş mesafesi 15 deniz milidir. Fenerde önce ışık kaynağı olarak fitilli gaz yağı lambası kullanılmış daha sonra LPG ile çalışan parlak ışıklı manşonlu (gömlekli) lambalar kullanılmış ve şu anda 500 W’lık elektrik lambası kullanılmaktadır. Işık kaynağını kuvvetlendirerek uzaktan görünmesini teminen optik sistem olarak odak uzaklığı 500 mm olan kotodiyoptrik silindirik lens kullanılmaktadır. İlk kurulduğunda ışık kaynağı lensin odak noktasında sabit olarak yakılmakta ve optik etrafında dönen karanlık perdelerin ışık kaynağını kapatması ve açması suretiyle fenerin çakar ışık vermesi sağlanmıştır. Şu anda fener elektrikli flaşör ile faaliyetini sürdürmektedir.

Yapıldığı 16. yy. dan bu zamana kadar çeşitli onarımlardan geçen ve 3 kere restore edilen fener günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Fener ve gardiyan binası ulusal miras olarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünce koruma altındadır.

Burada fenerin tarihi mimarisini görebilme ayrıca fener lokantasında deniz manzarası eşliğinde ve tarihi fenerin altında farklı lezzetleri tadarak hafta sonu sessiz ve huzurlu bir gün geçirebilme şansına sahipsiniz.

                        Yeşilköy Feneri Nerede?                              

Bu Fener İstanbul ilinin Bakırköy ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Fener Bakırköy ilçesine bağlı Yeşilköy semtinde bulunmaktadır. Yeşilköy burnu üzerindedir.

                    Yeşilköy Fenerine Nasıl Gidilir?                    

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler 72T  nolu Otobüs, MARMARAY (HALKALI – GEBZE) ve A-04 nolu  Minibüslere binmelidirler.

Hususi araç ile gelmek isteyenler konum bilgisini kullanarak rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.