Anasayfa / Ege Bölgesi / Yeşilova Höyüğü Nerede – Nasıl Gidilir?

Yeşilova Höyüğü Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeşilova Höyüğü Nerede – Nasıl Gidilir?  İzmir Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Yeşilova Höyüğü

Yeşilova Höyüğü İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İzmir şehir merkezine yaklaşık olarak 9 km mesafede bulunmaktadır. Bornova merkezden ise yaklaşık 6 km dir. Yeşilova Höyüğü 2003 yılında keşfedilmiştir. Önceki dönemlerde İzmir’in 5 bin yıllık bir tarihe sahip olduğu bilgisi hakimdi. Yeşilova Höyüğü ’nün keşfi ile birlikte İzmir’in Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu ve en az 8500 yıllık bir tarihe ev sahipliği yaptığı bilgisine ulaşılmıştır.

Yeşilova Höyüğü, İzmir’in ilk prehistorik yerleşimi olarak kabul edilmektedir. Bu höyük 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiştir. Yeşilova Höyüğü yaklaşık olarak 100 bin metre kare alana yayılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında üst üste 20 kez yerleşim olduğu elde edilmiştir. Kazılar sonucu bugün antika ve tarihi miras sayılan heykelcikler, eşyalar ve konutlar bulunmuştur. Ayrıca bu süreçte 5000 yıllık bir kafatası bulunmuş ve bu kafatasından DNA örneği alınabilmiştir.

OKUMALISIN  Meksika Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

2005 ten beri sürdürülen arkeolojik kazılar Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ege Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi’nin desteğiyle devam etmektedir. Höyüğün çevresinin ziyaretçiler için uygun hale getirmek maksatlı Bornova Belediyesi tarafından Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi adında yer açılmıştır. Arkeoloji Parkı, Sergi Binası, Kazı Evi, Kazı Alanları, Neolitik Köy ve Zaman Yolculuğu birimlerinin yanı sıra bir de kafe hizmet vermektedir.

Yeşilova Höyüğü Nerede?

Yeşilova Höyüğü İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İzmir şehir merkezine yaklaşık olarak 9 km mesafede bulunmaktadır. Bornova merkezden ise yaklaşık 6 km dir.

Yeşilova Höyüğü’ne Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler öncelikle kent merkezine, daha sonra ise D300 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. İzmir çevreyolundan Otogar yönünde seyrederken Işıkkent Eğiğim Kampüsü ve Yeşilova Höyüğü levhalarını izleyerek ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler 59 numaralı Bornova Metro – Kemer otobüs hattını kullanarak Yeşilova Höyüğü durağında inebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Cansu Bungalov Evleri Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Cansu Bungalov Evleri Nerede – Nasıl Gidilir? – Cansu Bungalov Tatil Köyü hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir