Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir – İzmir

Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir – İzmir

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi Nerede – Nasıl Gidilir  Ziyaretçi Merkezinin Açılış / Kapanış Saatleri ve İçinde bulunan Eserler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ziyaretçi Merkezi, İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İzmir şehir merkezine yaklaşık olarak 9 km mesafede bulunmaktadır. Bornova merkezden ise yaklaşık 6 km dir. Yeşilova Höyüğü, 2003 yılında keşfedilmiştir.

Önceki dönemlerde İzmir’in 5 bin yıllık bir tarihe sahip olduğu bilgisi hakimdi. Yeşilova Höyüğü ’nün keşfi ile birlikte İzmir’in Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu ve en az 8500 yıllık bir tarihe ev sahipliği yaptığı bilgisine ulaşılmıştır.

İzmir 8500 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapıyor….

Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi, İzmir’in ilk prehistorik yerleşimi olarak kabul edilmektedir. Bu höyük 3. Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan edilmiştir. Yeşilova Höyüğü yaklaşık olarak 100 bin metre kare alana yayılmıştır.

Elde edilen bulgular ışığında üst üste 20 kez yerleşim olduğu elde edilmiştir. Kazılar sonucu bugün antika ve tarihi miras sayılan heykelcikler, eşyalar ve konutlar bulunmuştur. Ayrıca bu süreçte 5000 yıllık bir kafatası bulunmuş ve bu kafa tasından DNA örneği alınabilmiştir.

2005 ten beri sürdürülen arkeolojik kazılar Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ege Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi’nin desteğiyle devam etmektedir. Höyüğün çevresinin ziyaretçiler için uygun hale getirmek maksatlı Bornova Belediyesi tarafından açılmıştır.

Arkeoloji Parkı, Sergi Binası, Kazı Evi, Kazı Alanları, Neolitik Köy ve Zaman Yolculuğu birimlerinin yanı sıra bir de kafe hizmet vermektedir.

   Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi Giriş Ücreti     

Giriş ÜCRETSİZDİR.

                            Yeşilova Höyüğü Nerede?                         

Ziyaretçi Merkezi, İzmir ilinin Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İzmir şehir merkezine yaklaşık olarak 9 km mesafede bulunmaktadır. Bornova merkezden ise yaklaşık 6 km dir.

    Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi Nasıl Gidilir?   

Buraya toplu taşıma ya da hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelenler öncelikle kent merkezine, daha sonra ise D300 üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. İzmir çevre yolundan Otogar yönünde seyrederken Işıkkent Eğitim Kampüsü ve Yeşilova Höyüğü levhalarını izleyerek ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler, 59 numaralı Bornova Metro – Kemer otobüs hattını kullanarak Yeşilova Höyüğü durağında inebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.