Anasayfa / Adana / Yılan Kalesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Yılan Kalesi Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yılan Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Adana Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Yılan Kalesi Nerede;

Adana ilinin Ceyhan ilçe sınırlarında olan bu yapının, birbirinden farklı hikayesiyle ilgi görmektedir. En yaygın olan hikaye ise, vücudunun yarısı yılan yarısı kadın olan ve Lokman Hekim’e ölümsüzlük iksirini veren mitolojik varlık Şahmeran’ın yaşadığı yer olduğu ve bu yüzden bu yapının adının Yılankale olduğu söylenmektedir.

Yılan Kalesi Hakkında;

Binlerce yıldır çok farklı medeniyetleri bünyesinde barındıran Adana, geniş coğrafyasında birbirinden farklı tarihi zenginlikler saklıyor. Geçmişten günümüze farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptığından dolayı  Türk kültürünün yaşatıldığı önemli bir merkez olmuştur.

Yılankale’nin, jeopolitik açıdan hem Çukurovayı hem de İpek Yolunu kontrol etmek için yapıldığı ve Ortaçağ’da savunma, gözetleme kulesi olarak kullanıldığı tarih kitaplarında yazmaktadır. Yılankalesi üç burçtan oluşuyor ve bulunduğu tepenin dağlık ve kıvrımlı bir yapısı olması sebebiyle kalede bu şekildedir.

Yılankalesi ismi hakkında başka rivayetlerde bulunmaktadır. bunlardan,Kalenin içinde yılanları eğiten bir kişinin yaşamasından dolayı kalenin bu adı aldığına yer verilirken, bir başka rivayet ise surlarının yılan gibi kıvrımlı olmasından dolayı kalenin bu ismi aldığı söylenmektedir.

Yılan Kalesine Nasıl Gidilir;

Adana ilinin Ceyhan ilçesinde Küçükburhaniye Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Adana merkezden gelecekler için  Girne Bulvarından devam ederek Adana- Osmaniye yolundan devam etmeliler, buradan devam ettiğinizde Yılankale tabelasını gördüğünüzde sağa dönerek gidebilirsiniz.

Adana İlinin Bazı İllere olan Uzaklığı;

  • ADANA- ANKARA ARASI KAÇ KM 490 km,
  • ADANA-KAYSERİ ARASI KAÇ KM 333 km,
  • ADANA-KONYA ARASI KAÇ KM 356 km,
  • ADANA-OSMANİYE ARASI KAÇ KM 86 km,
  • ADANA-GAZİANTEP ARASI KAÇ KM 206 km,
  • ADANA-ADIYAMAN ARASI KAÇ KM 330 km,
  • ADANA-İÇEL ARASI KAÇ KM 69 km uzaklıktadır

OKUMALISIN  Edirne Uzunköprü Nerede-Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Aydın Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Üveys Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Cami’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir