Yıldız Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kahvaltı – İSTANBUL

Yıldız Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kahvaltı – İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yıldız Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kahvaltı Fiyatları? Hakkında bilgiler vereceğiz.

                       Yıldız Parkı Hakkında Bilgiler                   

Yıldız Parkı ve Korusu, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İstanbul’un neredeyse en çok ziyaret edilen bölgesi olan Ortaköy civarında bulunuyor. Sahilden Yıldız Teknik Üniversitesi’ne kadar uzanan oldukça geniş bir alanı içerisine alıyor. Yıldız Parkı’nın girişi ise Beşiktaş-Ortaköy arasında, Çırağan Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Yıldız Parkı, İstanbul’un orta yeri olarak tabir edilecek bir konumdadır. Şehir kalabalığının olmadığı, kaostan ve trafik yoğunluğundan uzak rahat bir nefes alınabilecek bir yerdir. Eğer kalabalıktan uzaklaşarak kafa dinlemek istiyorsanız bu park tam size göre. Ayrıca boğaza karşı güzel bir kahvaltı keyfi de yapabilme şansına sahipsiniz. Hafta sonları kalabalık olması sebebiyle erken gelmenizi tavsiye ederim.

Yıldız Parkı’nın adı 1600’lü yıllarda buraya sahip olan Kazancıoğlu Ailesi nedeniyle Kazancıoğlu Bahçesi olarak bilinmekteydi. IV. Murat’ın kızına hediye etmek için bu bahçeyi almıştır.  Mitolojik hikayelerde Pan’ın İstanbul’da flütünü çaldığı yer olarak bilinen Yıldız Korusu; Lale Devri’nde eğlence merkezi, Çırağan Sarayı’nın arka bahçesi, Cumhuriyet Dönemi’nde bir dönem gazino olarak kullanılmış. En son 1994’te sona eren sözleşmeden sonra ise Büyükşehir Belediyesi’nin inisiyatifinde halkın kullanımına açıldı.

Yıldız Çini Fabrikası, Şale Köşkü, Malta Köşkü ve Çadır Köşkü gibi önemli yapıları bünyesinde barındırmaktadır.  Malta ve Çadır Köşkleri kahvaltı ve yemek imkânı bulunan güzel mekanlardır.

Malta Köşkü

Sultan Abdülaziz döneminde Malta’dan gelen taşların kullanılması ile inşa edilen köşk, adını buradan alır. Tarihte önemli olaylara sahne olan köşk, tahta çıkarılmak istenen Sultan V. Murat başarısız olunca güvenlik gerekçesiyle alıkonulduğu yer olarak karşımıza çıkmaktadır.

Beltur’un işletmeciliğini üstlendiği köşkte, kafeterya ve restoran hizmeti verilmektedir. Etkileyici atmosferi ile köşkün iç mekânı ve boğaz manzaralı dış mekânında özellikle hafta sonları kahvaltı yapmak için erkenden parka gelebilirsiniz.

Telefon: 444 66 440212 327 45 01

Çadır Köşk

Yıldız Parkı içerisinde 1871 yılında Sultan Abdülaziz döneminde yapımı gerçekleştirilen Çadır Köşkü, Neo-Klasik, Neo-İslam ya da Neo Osmanlı tarzı da denilebilen bir mimari tarzda tasarlanarak inşa edilmiştir. Mimarının Sarkis Balyan kardeşler olduğu, Yıldız Sarayı’nın bahçesi içinde bir dekor unsuru olarak yapıldığı yaygın bir bilgidir, ancak saray eşrafının günlük işler için kullandığı bir yapı olması bakımından önem arz etmektedir.

Günümüzde Yıldız Parkı’na gelen misafirlere burada kafeterya ve restoran hizmeti sunulmaktadır.

                        Yıldız Parkı Giriş Ücreti                           

Yıldız Parkı’na Giriş Ücretsiz.

Ancak aracınız ile girecek olursanız İspark’ın almış olduğu günlük park ücretini ödemek durumundasınız.

                            Yıldız Parkı Nerede?                                  

Yıldız Parkı, İstanbul ilinin Beşiktaş ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İstanbul’un neredeyse en çok ziyaret edilen bölgesi olan Ortaköy civarında bulunuyor. Sahilden Yıldız Teknik Üniversitesi’ne kadar uzanan oldukça geniş bir alanı içerisine alıyor. Yıldız Parkı’nın girişi ise Beşiktaş-Ortaköy arasında, Çırağan Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

                   Yıldız Parkı’na Nasıl Gidilir?                     

Buraya ulaşım oldukça kolaydır. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler Beşiktaş merkeze gelmelidirler. Buradan yürüyerek rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler. Çırağan Caddesi üzerindeki asırlık çınarların arasından yürüyerek gelmek oldukça keyifli olacaktır.

Şahsi aracı ile gelecek olanlarsa yine aynı girişten araçları ile giriş yapabilirler. Şahsi aracı ile gelenler Beşiktaş Merkez’den Balmumcu ’ya çıkarken Barbaros Bulvarı üzerindeki Yıldız Parkı tabelalarını takip etmek yeterli olacaktır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.