Yoros Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Beykoz / İstanbul

Yoros Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Beykoz / İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Yoros Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Yoros Kalesi Hakkında Bilgiler                         

İstanbul ilinin Beykoz ilçesi sınırları içerisindedir. Beykoz ilçesinde Anadolu Kavağı semtinde yer almaktadır. Kale Fener Yolu üzerinde bulunmaktadır. Kale, Doğu Roma döneminden günümüze kadar varlığını koruyabilmiştir. Sonraki dönemlerde Cenevizlilerin eline geçmiş ve uzun süre onların elinde kalmıştır. Bu yüzden de bu kaleye Ceneviz Kalesi de denilmeye başlanmıştır.

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz tarafından boğazın giriş- çıkışını kontrol etmek amacıyla inşa edilmiştir. 1305 yılında yani 14. yüzyılın başlarında, Yoros Kalesi, Şile Kalesi ile birlikte Türkler tarafından ele geçmiştir. Fakat uzun süre elde tutulamamıştır. Cenevizliler tarafından alınan kale 14. yüzyılın sonlarında Osmanlı Devleti tarafından alınmıştır.

Osmanlı hakimiyetine giren kaleyi, Bayezid bundan sonra bir üs gibi kullanır. Yoros Kalesi’nin Osmanlı hakimiyetine girmesi ve hemen sonrasında Güzelce Hisar da denilen Anadolu Hisarı’nın inşa edilmesi, İstanbul’u fethetme yolundaki hazırlıkların en önemli ayaklarından biri olarak görülür.

                       Yoros Kalesi’nde Neler Yapılır?                    

İstanbul’un gürültülü ve kirli havasından uzaklaşmak isteyen ziyaretçilerin kısa sürede ulaşabileceği bir konumda olan Yoros Kalesi sahip olduğu manzarayla ziyaretçilerine muhteşem bir görsel şölen sunmaktadır. Fotoğraf makinalarınızı yanınıza almayı unutmayın. Çok güzel fotoğraflar çekeceksiniz.

Buraya geldiğiniz zaman Yoros Cafe’ye uğramanızı tavsiye ederim. Burada boğaz manzaralı kahvaltı yapabilirsiniz.

Çalışma Saatleri: 09:00- 23:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

                                  İletişim Bilgileri                                

Yoros Cafe: Anadolu Kavağı Mah. Feneryolu Cad. No:3/A Beykoz İstanbul

Telefon: 0216 320 20 56

                             Yoros Kalesi Nerede?                            

Yoros Kalesi, İstanbul ilinin Beykoz ilçesi sınırları içerisindedir. Beykoz ilçesinde Anadolu Kavağı semtinde yer almaktadır. Kale Fener Yolu üzerinde bulunmaktadır.

                       Yoros Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                 

Yoros Kalesine Otobüs ile Nasıl Gidilir?

Beykoz’dan yaklaşık 10 km kadar uzakta olan kaleye aynı zamanda Üsküdar’dan kalkan ve Kavacık-Beykoz güzergahında ilerleyen 15A numaralı otobüs ile ulaşmak oldukça kolay.

Yoros Kalesine VAPUR ile Nasıl Gidilir?

Eminönü veya Sarıyer’den kalkan vapurla da 15 dakika içinde Anadolukavağı’na gelmek mümkündür. Oradan da yaklaşık 900 metrelik bir dik yokuştan sonra kaleye ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments