Yörük Ali Efe Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – AYDIN

Yörük Ali Efe Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – AYDIN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Yörük Ali Efe Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir  – Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                   Yörük Ali Efe Müzesi Nerede?                    

Yörük Ali Efe Müzesi, Aydın ili Yenipazar ilçesi, Yörük Ali Efe Caddesi üzerinde bulunan Yörük Ali Efe’ye ait olan ev 2001 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Bölge kahramanı Yörük Ali Efe’nin yaşatılması amacıyla kurulan müzenin bahçesinde Yörük Ali Efe’nin mezarı ve heykeli yer alır.

         Yörük Ali Efe Müzesi Hakkında Bilgiler              

Ali Efe Yörük, Kurtuluş Savaşı sırasında 16 Haziran 1919’da Malgaç Baskını ile düşmana ilk darbeyi vurmak suretiyle Aydın yöresinde düşman kuvvetlerinin ilerlemesini durdurmasıyla tanınmaktadır.

O sıralar düşman İzmir’i, ardından Aydın ve Nazilli’yi işgal etmişti. Yörük Ali Efe ve bazı arkadaşları, Aydın İli’nin Çine İlçesinde toplanarak, Sultanhisar İlçesine iki kilometre uzaklıkta Malgaç demiryolu köprüsü yanındaki güçlü ve tam teçhizatlı düşman karakoluna baskın yaptılar. 16 Haziran 1919 tarihinde Karakolu tümüyle imha eden Yörük Ali Efe ve Arkadaşları Oldukça önemli cephane ve erzak ele geçirildi. Bu baskının önemi, Batı ve Güney Anadolu’da düzenli, bilinçli ve milli şuurla düşmana yapılan ilk baskın olması halka ümit ve cesaret vermiştir. Düzenli ordu sayesinde düşmanın yurttan kovulacağına olan inancını arttırmıştır.

Kurtuluş savaşının kahramanlarından Milli Kahraman Yörük Ali Efe, Kurtuluş savaşından sonra İzmir İlinde bir süre kaldıktan sonra, tekrardan Yenipazar ilçesine şu anki müze olan yere gelir. Yörük Ali Efe hayatının geri kalan kısmını burada geçirir. İlçe merkezindeki evi 1980’li yıllarda çıkan yangında tamamen yanmıştır. 1934 yılında çıkan soyadı kanunundan sonra Ali Efe Yörük soyadını almıştır. Yörük Ali Efe, 1951 yılında 56 yaşındayken bir tramvay kazasıyla hayatını kaybetti. Vasiyetinde Yenipazar’a gömülmek isteği olan Yörük Ali Efe, Mezarı ilk başta ilçe mezarlığındaydı, 2000 yılının başlarında mezarının evin bahçesine taşınma kararı alındı. Günümüzde mezarı evinin bahçesinde yer alıyor.

Yörük Ali Efe’nin mirasçıları evin müze yapılması koşulu ile evi Kültür Bakanlığına Bağışlamışlardır. Tahsis işlemleri 1999 yılında tamamlanmıştır. Kültür Bakanlığı’na devredilen ev, aslına sadık kalınarak restore edilen müze 2001 yılında halkın ziyaretine açılmıştır. Kültür Bakanlığı tarafından evin müze halini alması için çalışmalarına başlanmış olup, Yörük Ali Efe’nin kullandığı şahsi eşyaları varisleri tarafından müzeye bağışlanmıştır. Müzede Yörük Ali Efe’nin kullandığı şahsi eşyalar var. Kama, dürbün, mühimmat, tabanca ve nüfus cüzdanını da görebilirsiniz.

Müzede bulunan eşyalar dönemin tipik evlerinde kullanılan mutfak eşyaları, halı, kilim, sofra malzemeleri gibi eşyalardır. Müzede bu eşyaların yanı sıra Yörük Ali Efe Müzesi’nin restorasyon esnasında çekilen fotoğraflarını da görebilirsiniz. Müzenin en ilgi çeken ürünü deyince aklımıza Yörük Ali Efe’nin Kurtuluş Savaşı sırasında yaptığı ve kendi el yazısıyla yazdığı yazışmaların olduğu bölümdür.

               Yörük Ali Efe Müzesi Giriş Ücreti                

Giriş ÜCRETSİZDİR.

             Yörük Ali Efe Müzesi Ziyaret Saatleri              

15 Nisan / 2 Ekim (yaz sezonu) Açılış saati: 08.00- Kapanış saati:19.00

3 Ekim / 14 Nisan (kış sezonu) Açılış saati: 08.00 Kapanış saati: 17.00

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;
Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

              Yörük Ali Efe Müzesine Nasıl Gidilir?             

Yörük Ali Efe Müzesi, Aydın’ın Yenipazar ilçesinde yer almaktadır.

Aydın il merkezinden Nazilli yoluna doğru giderken Sultanhisar beldesini geçtikten sonra Yenipazar yoluna girip, yaklaşık 10 dakikalık bir süre sonra Yenipazar’a ulaşabilirsiniz. Yenipazar merkezden Yenipazar Dalama Yolu’ndan (merkezin batısında) 600 metre uzaklıkta bulunmaktadır.

Aydın ili ile Yenipazar arası 40 km’dir, Yaklaşık 35-40 dakika sürmektedir.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.