Yozgat Çamlık Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik

Yozgat Çamlık Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Yozgat Çamlık Milli Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Kamp & Piknik Alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                           Çamlık Milli Parkı Nerede?                  

Yozgat ili Merkezinin yaklaşık5 km. uzağında, Soğukoluk Tepesinin Kuzey yamacında kurulmuş, Yozgat halkının başlıca rekreasyon alanıdır.

Yozgat Çamlık Milli Parkı Türkiye’nin ilk milli parkı 

     Yozgat Çamlık Milli Parkı’nda Neler Bulunur;      

İç Anadolu’nun büyük bir kısmını kaplayan orman örtüsünden Geçmişten-günümüze ulaşan nadir örneklerden biridir.  267 hektar yüz ölçümüne sahip alan üzerine kurulmuştur. Parkın ortalama yüksekliği 1350 metredir. İnsan etkisi ile meydana gelen step içerisinde yer alan sayılı kalıntı ormanlardan biridir. Doğal olarak yetişen Karaçam (kalıntı orman) ve Sarıçam ormanı alanın kaynak değerini oluşturmaktadır. Yozgat Çamlığı Milli Parkı içinde bir de yapay gölet bulunmaktadır.

 

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Ormanlık alan içinde bulunan başlıca ağaç türü Karaçam’dır. Ormanlık alan da başka türlerde ağaçlara da rastlamak mümkün, Bunlar, Meşe, Ardıç, Akkavak, Titrek Kavak, Karakavak, Söğüt, Alıç, Ahlat bunlardan bazılarıdır. Milli Parkta, Kafkas Çamı adı verilen yaklaşık 400-500 yaşlarında Karaçam türünde Türkiye’de sadece Yozgat Çamlığı’nda bulunan Ağaç bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre yaklaşık 300 yıl öncesine kadar Yozgat çevresinde görülen bakir ormanlarından günümüze sadece milli park içerisinde bulunan karaçam ormanı kaldığı bilinmektedir. 1400 metreden başlayan ormanlık alan, 1600 metreye kadar çıkmaktadır. Çamlık Milli Parkı birçok hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır; tilki, tavşan, Yaban Domuzu, tarla faresi, sansar, sincap, küçük atmaca, saksağan, kumru, delice, tarla kuşu, sığırcık, sarı asma, dağ kargası, şahin, doğan, kaplumbağa, kertenkele, yılan gibi sürüngenler bulunmaktadır.

Çamlık Milli Parkında, Amerika’ya has beyaz kartal bulunmakta olup, en son 1996 yılında iki adet görülmüştür. 3 katlı 15 metrelik yükseklikteki ahşap görüntülü Kuş Gözlemi, Seyir kulesi bulunmaktadır. Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Oteller, Kır gazinosu, konaklama, eğlenme, piknik üniteleri ve oyun Parkları tam bir mesire alanıdır. Piknik yapmanın yanı sıra aynı zamanda 3700 metrelik yürüyüş parkuru ve 10 adet köprüsüyle doğa sporu tutkunları için vazgeçilmez bir yerdir.

Toplam Alanı: 2,64 km²

Ziyaret Saatleri: 24 saat açık Adres: Eskipazar Mahallesi, Develik Cami Sokak. Merkez/YozgatKuruluş Yılı: 5 Şubat 1958

Telefon: (0312) 207 50 00

           Çamlık Milli Parkı Giriş Ücreti 2024 Yılı            

  • Kişi Başı                                11 TL
  • Öğrenci                                   5  TL
  • Bisiklet                                  11 TL
  • Motosiklet ve ATV             25 TL
  • Otomobil, Kamyonet        35 TL
  • Minibüs                                 100TL
  • Midibüs                                 165 TL
  • Otobüs                                    330 TL

          Yozgat Çamlığı Milli Parkına Nasıl Gidilir?        

Milli Parkı, şehir merkezine 5 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Merkezden yürüyerek bile ulaşabileceğiniz yere taksi veya Çamlığa giden dolmuşlar la da gidebilirsiniz.

Türkiye’nin En Büyük Milli Parkı Nerededir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.