Yozgat Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Yozgat Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Yozgat Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ziyaret Saati ve Müze içerisinde bulunan Eserler  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Müze, Yozgat ilinin şehir merkezinde bulunmaktadır. İstanbulluoğlu Mahallesinde bulunan Nizamoğlu Konağı, 1871 tarihinde yapılarak uzun yıllar konut olarak kullanılmış daha sonra Kız Sanat Okulu ve bir dönem de Tekel Deposu olarak  kullanılmıştır.

1979 yılında kamulaştırılan Nizamoğlu Konağı, yapılan tamirat  ve bakım  onarım sonrasında 1985 yılında Yozgat Şehir Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Yozgat Müzesinde Arkeolojik Eserler, Etnografik Esereler, İslami Eserler Salonu, Silahlar Salonu, Gelin Odası Bölümü ve Baş Odalardan oluşmaktadır. İki Katlı Tarihi bir Konakta içerisinde yer almaktadır.

Müzesinin Alt Katında Arkeolojik Esereler sergilenirken, Etnografik Eserler üst Katta sergilenmektedir. Etnografik eserler arasında özellikle 19.yy resim sanatının en nadide örnekleri ilginizi oldukça çekecektir. Toplamda 2800 civarında Etnografik eserler sergileniyor.

Bu Eserler genellikle Osmanlının Geç Dönemleri ve Cumhuriyetin ilk yıllarına ait Yöre Halkının giydiği  giyim kuşam eşyaları, mutfak eşyaları, çeşitli silahlar, ahşap malzemeler, kilim ve halı dokumalar, el yazma eserler, sancak gibi eserlere rastlıyorsunuz.

İslami Eserler Salonunda, Kabe Örtüsü Parçası, Tekke Eşyaları ve Bronz eşyalar sergileniyor. Silahlar Salonunda, 18. Ve 19. Yy’da kullanılan El yapımı tabanca ve Tüfekler, Kılıçlar ve savaşlar da kullanılan aletler sergilenmektedir.

Gelin Odası Bölümünde ise, Dikiş Makinesiden, Ahşap Sandıklara ve El işçiliği ile yapılmış bohça eşyalarına kadar birçok eser sergilenmektedir.

                   Yozgat Müzesi Giriş Ücreti                             

Müzeye Giriş Ücretsizdir.

                  Yozgat Müzesi Ziyaret Saatleri                      

Diğer Günler Saat 08.00 – 17.00 arası hizmet  vermektedir.

               Yozgat Müzesi İletişim Bilgileri                       

Adres: İstanbulluoğlu Mahallesi  Müze Caddesi,No: 3  Yozgat-Merkez

Tel: (0354) 212 14 94

               Yozgat Müzesi’ne Nasıl Gidilir?                     

Müze, Şehir merkezinde olduğundan dolayı ulaşım oldukça kolaydır. Eski Adıyla Nizamoğlu Konağı olarak ta bilinen bu yere gelmek için tek yapmanız gereken şey Yozgat şehir merkezine gelmek olacaktır. Buradan yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Şahsi Aracıyla gelecekseniz eğer, Altta yerleştirdiğimiz Harita yardımıyla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.