Yüksek Kilise Nerede – Nasıl Gidilir?

Yüksek Kilise Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yüksek Kilise Nerede-Nasıl Gidilir? – Aksaray Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Yüksek Kilise- Güzelyurt

Yüksek Kilise, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Güzelyurt ilçe merkezine yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunmaktadır. Aksaray il merkezine yaklaşık olarak 39 km mesafede bulunmaktadır.  Güzelyut Göleti’ne hâkim bir tepede konumlanmıştır ve yakın bir mesafededir. Yüksek Kilise adından da anlaşıldığı gibi doğal kayalıklar üzerine inşa edilmiştir. Kilisenin yanında keşişlere ait bir yapı bulunuyor. Kilisenin bir diğer ismi Kızlar Manastırı olarak bilinmektedir.

Kilise yapımı bakımından dik kayalar üstüne taş oyması olarak karşımıza çıkmaktadır. Kilisenin bulunduğu bölge incelendiğinde yerleşimin milattan önce 5500 yıllarına dayandığı görülmektedir. Bu bölgeden çıkan çanak çömlek parçaları bu durumu ispatlamaktadır. Ayrıca obsidyen kullanılarak yapışmış malzemelerin bu bölgede çıkartılması neolitik dönemde yerleşimin olduğunu gösteren bulgulardır. Kilise içerisinde Bizans döneminde inşa edilerek günümüze kadar varlığını koruyan şapel bulunmaktadır. Bu şapel 19 yy da inşa edilmiştir.

Yüksek Kilise konumu itibariyle çok güzel manzaraya sahiptir. Buraya gelirken kesinlikle fotoğraf makinelerinizi almayı unutmayın. Kilisenin bulunduğu bölgede konaklama tesisleri, restoranlar, park ve piknik alanları, hastane ve üniversite kampüsü bulunmaktadır. İmkân bakımından zengin bir bölgedir. Ihlara vadisi ve Kapadokya bölgesi arasındadır.

OKUMALISIN  Güney Kurtalan Ekspresi Bilet Nasıl Alınır?

Yüksek Kilise Nerede?

Yüksek Kilise Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Güzelyurt ilçe merkezine yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunmaktadır. Aksaray il merkezine yaklaşık olarak 39 km mesafede bulunmaktadır.  Güzelyut Göletine hâkim bir tepede konumlanmıştır ve yakın bir mesafededir.

Yüksek Kilise Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca tur şirketleri vasıtasıyla da ulaşabilirsiniz. Hususi araç ile Aksaray merkezden gelenler Aksaray Güzelyurt Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler, Aksaray merkezden Güzelyurt minibüslerini kullanabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.