Yunus Emre Cami ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – KARAMAN

Yunus Emre Cami ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – KARAMAN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Yunus Emre Cami ve Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman – Kim tarafından Yapıldığı ve Cami’nin Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Cami, Karaman ilinin merkez sınırları içerisinde merkeze bağlı Kirişçi Mahallesi, Yunus Emre Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Cami, Karamanoğulları Devrinde inşa edilmiştir. İnşa tarihi konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat, 1349 yılında yapıldığı konusunda rivayetler mevcuttur.

Cami kesme taştan inşa edilmiştir. Yapı olarak merkezi kubbelidir.  Batı duvarı bitişiğinde de Yunus Emre’ye ait türbe bulunmaktadır. Önceden bu iki yapı ayrıyken, daha sonra aralarında boşluk kısmı kapatılarak camiyle türbe birleştirilmiştir. Kapatılan boşluk kısmı, zikir yeri olarak adlandırılmıştır.

Eski kaynaklara bakıldığında caminin bulunduğu mahallenin adı Sinle Mahallesi, sonrasında Kirişçi Mahallesi, tekkenin adı ise Kirişçi Baba Zaviyesi ismiyle yazılmaktadır. Buradaki bilgiler ışığında yapının eskiden bir kompleks olduğuna ulaşılmaktadır. Bu kompleks içerisinde bulunan türbe, cami, tekke ve mezarlıktan günümüze Cami ve türbe varlığını devam ettirmiştir. Diğer yapılar günümüze ulaşmamıştır.

         Yunus Emre Cami ve Türbesi Nerede?         

Karaman ilinin merkez sınırları içerisinde merkeze bağlı Kirişçi Mahallesi, Yunus Emre Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

   Yunus Emre Cami ve Türbesi Nasıl Gidilir?   

Buraya hususi araç ya da toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile gelecekler öncelikle Karaman merkeze gelmelidir buradan cami çok yakın konumdadır.

Toplu taşıma ile gelenler Karaman Otogarı ve Karaman Tren İstasyonu camiye yakın konumdadır. 10 dk süren bir yürüyüşle ya da taksi ve dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.