Yunus Emre Tekkesi Nerede – Nasıl Gidilir – Afyon Gezilecek Yerler

Yunus Emre Tekkesi Nerede – Nasıl Gidilir – Afyon Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Yunus Emre Tekkesi Nerede – Nasıl Gidilir – Dergah’ın Mimarisi ve Tarihi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

           Yunus Emre Tekkesi Hakkında Bilgiler           

Emre Tekkesi (Yunus Dergâhı), Afyonkarahisar ilinin İhsaniye ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İhsaniye ilçesinin Döğer kasabası ve Frig vadisi içinde yer almaktadır. Afyonkarahisar merkeze yaklaşık olarak 50 km civarındadır. Emre Gölü’nün güneydoğusundaki bir tepe üzerindedir.

Emre Tekkesi kesme taş kaplamalı dikdörtgen prizmal bir yapıya sahiptir. XVIII. yüzyıl sonu Osmanlı eseridir. Tekkenin kapısı güney yönünde olup avluya açılır. Batı eteğinde bulunan temel kalıntılarının, XVII.-XVIII yüzyılda varlığı bilinen Emre Köyü’ne ait olduğu sanılmaktadır. Yapı içten tonoz, dıştan üçgen çatı biçiminde olup taş kaplamadır. İç duvarları sıvalı ve badanalıdır. Sıva üzerinde duvar süslemelerine ait izler görülür. Yapıda yer yer Bizans Dönemi’ne ait devşirme taşlar bulunmaktadır.

Tekke Bulunduğu yüksek konum itibari ile güzel bir manzaraya sahiptir. Emre Gölü‘nü buradan seyretme fırsatı bulacaksınız. Özellikle Balon Uçuşlarını izlemek oldukça keyiflidir. Özellikle fotoğraf tutkunları için benzersiz bir manzarası vardır.

                    Yunus Emre Tekkesi Nerede?                      

Emre Tekkesi  Afyonkarahisar ilinin İhsaniye ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. İhsaniye ilçesinin Döğer kasabası ve Frig vadisi içinde yer almaktadır. Afyonkarahisar merkeze yaklaşık olarak 50 km civarındadır. Emre Gölü’nün güneydoğusundaki bir tepe üzerindedir.

           Yunus Emre Tekkesi’ne Nasıl Gidilir?                

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Yaklaşık olarak 1 saatlik bir yol bulunmaktadır. Aynı zamanda İhsaniye ilçe merkezinden Döğer kasabasına giden araçlarla gidebileceğiniz gibi kendi aracınızda varsa yine kolaylıkla gidebilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.