Anasayfa / Cafe - Restaurant / Yuvacık Barajı Nerede-Nasıl Gidilir?

Yuvacık Barajı Nerede-Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere İzmit-Yuvacık Barajı Nerede – Nasıl Gidilir?- Kocaeli Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Yuvacık Barajı Hakkında Kısa Bilgiler;

Yuvacık Barajı iki büyük derenin birleştiği vadide, Kirazdere Çayı üzerinde, içme suyu üretmek amacıyla 1987-1999 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır. Baraja Ayrıca Kirazdere Barajı’da denmektedir. İzmit il merkezine 15 km uzaklıktadır.

Yuvacık Barajı ve Çevresinde Bulunan Tesisler Hakkında Bilgiler;

Yuvacık Barajı il merkezine yakın olması sebebiyle özellikle hafta sonları, bayram ve tatil günlerinde büyük ilgi görmektedir. Yuvacık Barajına ve Baraja su taşıyan Kirazdere üzerine kurulan tesislere sadece İzmit ilinden değil çevre illerden gelenler tarafından da yoğun ilgi görmektedir.

Yuvacık Barajın beslendiği iki dere olan Serindere ve Kirazdere üzerinde bir çok restoran, Alabalık tesisleri, piknik alanı, Çay Bahçeleri, kamp alanı ve konaklama alanı, Açık Büfe Kahvaltı, servis piknik alanları, ATV turu, paintball, Zipline gibi aktiviteler bulunmaktadır. Ayrıca bazı işletmeler son günlerde meşhur hale gelen dere üzerinde salıncak ve masa kurarak eğlenceli anlar yaşamamıza katkı sağlıyor. Yok ben bu tesislerden yararlanmak istemiyorum kendimizin hazırladığı yiyecek içecekleri getirip piknik yapmak istiyoruz diyorsanız, Barajın kenarında bulunan ağaçlık kesimlerde mesire alanlarında keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Yuvacık Barajına su taşıyan Kirazdere üzerinde birçok Tesis bulunmaktadır. Bu Tesislerin en çok tercih edilen yer ise Karaaslan Kamp Alanıdır. Bu kamp alanında Ormanların içerisinde Bungalov evler veya çadır kurarak konaklayabilirsiniz. Yoğun ilgi gören bu yere gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Marangoz Bahçe Cafe Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ:  

Karaaslan Kamping Alanı Hakkında Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ.

Yuvacık Barajı Yürüyüş Parkurları;

Camidüzü, Değirmendüzü, Sıcakdere, Soğukdere olmak üzere dört farklı yürüyüş parkuru bulunmaktadır.

Camidüzü parkuru, Parkur uzunluğu 9 km olup, zorluk derecesi olarak kolay parkurlardan biridir. Parkurda dinlenme alanları dışında, spor yapabileceğiniz yerler bulunuyor.

Değirmendüzü Parkuru, Değirmen düzünden başlar ve tarihi su kemerinde son bulur. Parkur uzunluğu 8 km’dir.

Sıcakdere yürüyüş parkuru, Parkur uzunluğu 10 km’dir. , Beşkayalar Milli parkı içinde yer alır zor bir parkurdur. Bahçecik beldesinde başlar, tarihi kemerde son bulur..

Soğukdere de aynı şekilde, kanyon yürüyüş parkurudur.. Bu nedenle de sadece yaz aylarında gidilmesini tavsiye ederiz. Uzunluğu 11 km olup, Aytepe’den başlar, tarihi su kemerinde son bulur.

İzmit-Yuvacık Barajına Nasıl Gidilir;

  • İstanbul’dan gelecekler, İzmit merkezini geçtikten sonra Yalova – Bursa yoluna girerek Başiskele’ye doğru ilerledikten sonra, yaklaşık 5 km ilerlediklerinde önlerine çıkan köprülü kavşaktan Yuvacık yazan tabeladan dönerek gidebilirler.
  • Bursa’dan gelecekler Başiskele ilçesine geldiklerinde Yuvacık yazan tabeladan dönerek gidebilirler.
  • Sakarya’dan gelecekler, Yalova – Bursa – Başiskele yoluna geldiklerinde  –Yuvacık yazan tabeladan dönerek gidebilirler.

OKUMALISIN  Gazilerdağı Tabiat Parkı Nerede - Nasıl Gidilir – Piknik ve Mesire Alanı?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

30 Ağustos Zafer Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ankara

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda 30 Ağustos Zafer Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Piknik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir