Zağnos Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Balıkesir Gezilecek Yerler

Zağnos Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Balıkesir Gezilecek Yerler

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Zağnos Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir  – Kim Yaptı – Ne Zaman Yapıldı?hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                      Zağnos Paşa Cami Nerede?                            

Zağnos Paşa Cami, Balıkesir ili merkezinde Mustafa Fakıh Mahallesi sınırları içerisinde bulunuyor. 1500 kişi kapasiteli Cami içerisinde bulunan Hamam, Türbe, Hazireve Şadırvanıyla birlikte bir Külliye olarak bilinmektedir. Atatürk’ün hutbesini okuduğu ilk ve tek cami olarak bilinen bu camide Kurtuluş Savaşı Döneminde Mehmet Akif Ersoy tarafından da vatanı kurtarma konusunda halka hutbe okuduğu söylenmektedir.

      Zağnos Paşa Cami’ni Kim – Ne Zaman Yapıldı?    

Cami, Fatih Sultan Mehmet’in Vezirlerinden Zağnos Mehmet Paşa Tarafından 1461 yılında yaptırılmıştır. Günümüzde sadece Hamam orijinal durumunda bulunuyor. 1897 yılında yıkılan Cami ve Türbe 1908 yılında aslına uygun olarak tekrar yapılmıştır.

               Zağnos Paşa Cami Mimarisi Hakkında           

Balıkesir’in En büyük Camisi olarak bilinen Zağnos Paşa Cami, Kare bir plan üzerine yapılmıştır. Kesme ve Yontma taştan yapılan cami, ortada dört ayak üzerine oturtulmuş merkezi bir kubbe etrafında dört adet köşe kubbesi bulunuyor. Caminin son cemaat yeri yoktur.

OKUMALISIN  Kavaklı Tabiat Parkı Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Karabük

Cami’nin Mihrabı son dönem Türk sanatı özelliklerini taşıdığı gözüküyor. Caminin Minaresi kuzeybatı köşede bulunuyor.  Avlunun güneyinde güneş saati var. Ayrıca, Cami’nin Kapısı üzerinde Kelime – i Tevhid Ebced Hesabı ile ilk inşaat tarihi olan h.865 (1464) tarihi yazmaktadır.

                 Zağnos Paşa Cami’ne Nasıl Gidilir?           

Zağnos Paşa Cami, Balıkesir ili merkezinde Mustafa Fakıh Mahallesi sınırlarında bulunan bu camiye ulaşım oldukça kolaydır. Şehir merkezinde olduğundan dolayı şehir merkezine giden tüm toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.