Zal Mahmut Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan – İstanbul

Zal Mahmut Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Zal Mahmut Paşa Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan – İstanbul  Camileri hakkında bilgiler vereceğiz.

                    Zal Mahmut Paşa Cami Hakkında;           

Zal Mahmut Paşa Cami, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Defterdar Caddesi ile Zal Paşa Caddesi arasında bulunmaktadır.

Cami 577 yılında Zal Mahmud Paşa ile eşi Şah Sultan tarafından yaptırılmıştır. İsmail Orman’ın bildirdiğine göre, “Medresenin bânisi olan Şah Sultan’ın 977 (1569) yılında düzenlediği vakfiye, külliyenin başlangıçta medrese, türbe ve çeşme şeklinde planlandığına işaret etmektedir. Külliye, 985 (1577) senesi başlarında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Mabet, kesme taştan tuğla hatıllı olarak inşa edilmiştir. Minaresi ise yekpare kesme taştır. Son cemaat yerinde altı sütunlu bir revak mevcuttur. Herhangi bir kitabe yoktur.

Cami bir taraftan fevkani olduğu için altında beş adet oda bulunmaktadır. Caminin kıble tarafında da avluya inen bir merdiveni vardır. Minaresi 1894 depreminde yıkılmış ve yeniden yapılmıştır. 1955-1963 yılları arasında da vakıfça esaslı bir şekilde onarılmıştır.

OKUMALISIN  Kuşadası Nerede - Nasıl Gidilir - Neler Yapılır - Kuşadası Gezilecek Yerler?

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Zal Mahmut Paşa Cami

“Camilerin en güzeli Zal Paşa Cardi’idir ki irem bağı içinde iki tarafı yol ve pek parlaktır. Osmanlı ülkesinde olan vezir camileri içinde bundan nurlusu yoktur. 366 cam billur ile süslüdür… Minberi, mihrabı, müezzin mahfelleri ince sütunlarını Sinop kalasındaki minberden başkasında görmedim…” Hadika Yazarı diyor ki:

“Banisi Sultan Süleyman’ın silahdarlığından üç tuğ ile çırağ ve damad-ı şehriyari olan Mahmud Paşa ile eşi Şah Sultan’dır. Bunların ikisi dahi bir türbede medfunlardır. Cami şerifte mahfel dahi vardır lakin fevkani değildir. Önünde medrese ve meydanında şadırvan vardır. Cami şerif bir taraftan fevkani ve diğer taraftan ise tahtanidir. Ve türbesi karşısında bir medresesi dahi vardır…

                 Zal Mahmut Paşa Cami Nerede?             

Zal Mahmut Paşa Cami, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Defterdar Caddesi ile Zal Paşa Caddesi arasında bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Toprakkale Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir?

         Zal Mahmut Paşa Cami Nasıl Gidilir?         

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 34AS, 36B, 41AT, 41Y, 48A, 500L, 55, 78M, 94Y, 99A otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M1A, M1B hattına binerek gelebilirler.

Dolmuş ile gelmek isteyenler, MİNİBÜS: A-40, MİNİBÜS: A-74 binerek ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.