Zelve Açık Hava Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Zelve Açık Hava Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere  Zelve Açık Hava Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Kapadokya’da Gezilecek Yerler  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Zelve Ören Yeri, Kapadokya bölgesinde en uzun süre kullanılmış yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Açık Hava Müzesi,  Aktepe olarak bilinen alanın kuzeyinde dik bir yamaç üzerinde kurulmuştur. Üç vadiden olaşan Açık Hava Müzesi, Peribacalarının en yoğun olduğu yer desek yanlış olmaz. Açık Hava Müzesindeki Peribacaları, Sivri uçlu ve Geniş Gövdeli olarak dikkatimizi çekiyor.

Zelve Ören Yeri, Hristiyanlığın ilk yayıldığı yer olarak bilinmekle birlikte, burada çok sayıda bulunan Kilise, Manastırda bunu desteklemektedir. Özellikle 9. ve 13. yüzyılda Hristiyanların önemli dini merkezi konumundadır. Vadi içinde Kayalara oyulmuş halde bulunan Yerleşim yerleri, Tüneller, Güvercinlikler, Cami ve Köy meydanı bulunmaktadır. Köy Meydanında buluna Camisinin Kayadan oyma, Kesme taştan yapılma yapısı dikkatlerimizi çekmektedir. Ören Yeri içerisinde bulunan Balıklı Kilise, Üzümlü Kilise ve Geyikli Kilise Ören yerinin en önemli kiliseleri arasında bulunuyor.

Üç Vadiden oluşan Ören Yerinde, biri 170 m diğeri 250 m olan kısa ve uzun iki Gözlem parkuru bulunmaktadır. Bu Gözlem parkurunda gezerken ilk göze çarpan şeyler Özenle oyulmuş, Kayalar, Pencereler, Kapı Kirişleri ve yapılan işçilik gelmektedir.

OKUMALISIN  Trabzon Atatürk Köşkü Nerede-Nasıl Gidilir?

Zelve İsmi Nereden Geliyor;

Zelve, Öküzlerin boynuna geçirilen ve bağı bahçeyi sürmek için kullanılan sert ve sağlam çubuklara verilen isimdir.

Zelve Açık Hava Müzesi Giriş Ücreti;

Zelve Açık Hava Müzesi, Giriş Ücreti 18 TL. (Tek Bilet ile Paşabağınıda Gezebilirsiniz)

Müze Kart Geçerlidir.

Müzekart sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak 2 kez ziyaret edebilir.

Müzekart + sahipleri bu tesisi bir yıl içinde ücretsiz olarak istedikleri kadar ziyaret edebilir.

Zelve Açık Hava Müzesi Ziyaret Saatleri;

Yaz Dönemi: 1 Nisan – 1 Ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00 saatleri arası,

Kış Dönemi: 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Zelve Açık Hava Müzesi İletişim Bilgileri;

Adres: Aydınlı Mahallesi, Yavuz Sk. No:1 D:No:1 Aktepe/Avanos/Nevşehir

Telefon: (0384) 271 35 35

Zelve Açık Hava Müzesi’ne Nasıl Gidilir;

Zelve Açık Hava Müzesi, Nevşehir’e 25 km. Göreme’ye 8 km, Çavuşin’e 4 km, Avanos’a 5 km, Paşabağlarına 1 km uzaklıkta bulunmaktadır. Nevşehir il merkezinden araçlar kalkmakla beraber, Bölge Turu düzenleyen Seyahat Acentalarına ait tur araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

OKUMALISIN  Kocatepe Cami Nerede - Nasıl Gidilir?

Zelve Açık Hava Müzesi’ne Ürgüp üzerinden gelecekseniz eğer Ürgüp – Zelve Yolunu kullanarak gelebilirsiniz. Aktepe Mevkiine geldiğinizde tabelalar ile rahatça bulabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.