Zerzevan Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – DİYARBAKIR

Zerzevan Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – DİYARBAKIR

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Zerzevan Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Ne Zaman Yapıldı – Kim Yaptı ve Mithras Tapınağı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                             Zerzevan Kalesi Nerede?                         

Kale, Diyarbakır ilinin Çınar ilçesine bağlı Demirölçek Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kalenin içerisinde yer alan Mithras Tapınağı ile birlikte geçmiş dönemlerde en iyi korunan yapılardandır.

                 Zerzevan Kalesi Hakkında Bilgiler               

Mevcut yapısı ve Mimarisine bakıldığında kalenin Asur Dönemine M.Ö kadar gitmektedir. Roma İmparatorluğu Döneminde Askeri yerleşim alanı olarak kullanılmıştır.

2014 yılında yapılan kazı çalışmaları ile, 1200 metre uzunluğunda 12 metre yükseklikte sur kalıntısı, Gözetleme Kulesi, Kilise, Kaya Mezarları, Hamam, depo ve su sarnıçları ortaya çıkarılmıştır. Yapılan bu çalışmalar, Roma Döneminin keşfedilmesi açısından oldukça önemli çalışmalar olduğunu söylemeliyiz.

Yapılan kazı çalışmalarında Mithras Tapınağına ortaya çıkmıştır. Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı 2020 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girmiştir.

                        Diyarbakır Mithras Tapınağı                         

Roma’nın Doğu sınırındaki ilk tapınağı olarak tespit edilmesinden dolayı Mithras Tapınağı oldukça önemli bir yerdir. Yeraltına ana kaya oyularak inşa edilmiş gizem dinine ait bir yapıdır. Mithras, güneş tanrısıdır ve kültü güneşe tapınmaya dayanmaktadır. Ayrıca ışığın, Savaşın ve Adaletin simgesidir.

                       Zerzevan Kalesi Giriş Ücreti                         

Giriş ÜCRETSİZDİR.

(Not: Kazı çalışmaları yapıldığından dolayı Kalenin her yeri detaylı olarak gezilmiyor.)

                     Zerzevan Kalesi’ne Nasıl Gidilir?                 

Diyarbakır – Mardin karayolu üzerinde arasında Çınar ilçesine bağlı Demirölçek Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ulaşım sadece Kendi şahsi araçlarını ile yapılmaktadır. Aracınızı otoparka bıraktıktan sonra merdiven ile yukarı doğru yürümelisiniz.

Altta yerleştirdiğimiz harita yardımı ile Kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.