Zeugma Ören Yeri – Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir? 

Zeugma Ören Yeri – Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir? 

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Zeugma Ören Yeri – Antik Kenti Nerede – Nasıl Gidilir?  Giriş Ücreti – Ziyaret Saatleri Hakkında Bilgiler vermeye çalışacağız.

Zeugma Ören Yeri – Antik Kenti Hakkında;

Zeugma Antik Kenti, Gaziantep ilinin Nizip ilçesine bağlı olan önemli antik kentlerden biridir. Belkıs köyünün sınırları içinde kalan bu antik kent Fırat Nehri kıyısında yerini almaktadır. Büyük İskender’in generallerinden ve daha sonra Suriye Kralı da olan Selevkos Nikator kendi adıyla, Fırat nehrinin adını birleştirerek M.Ö.300 yılında burada Selevkos Euphrates ( Fırat’ın Silifkesi ) adında bir kent kurar.

Daha sonraları M.Ö.1.yy.’da kent Roma hakimiyetine girer .Bu hakimiyet değişikliğiyle birlikte kentin adı da değişerek köprü, geçit anlamına gelen ve bütün dünyada bilinen şekliyle “ Zeugma” adını alır. Roma İmparatorluğu’nun 4.Skitia Lejyon Garnizonu’nun burada konuşlandırılması ve ticaret sebebiyle kısa zamanda 80 bin nüfusa ulaşan Zeugma’da Fırat manzaralı yamaçlara villalar inşa edilir. 80 bin kişilik nüfus Zeugma’yı dünyanın en büyük kentlerinden biri haline getirir.

 

Yaklaşık olarak 20.000 dönümlük arazi içerisine kurulduğu görülen antik kent tarihteki yerini hala koruyor olmasını birtakım nedenlere borçludur. Söz konusu nedenlerden ilki Fırat Nehri’nde geçilebilecek sığ bir konumda yer almasıdır. Diğer bir neden ise gerek askeri gerekse de ticari açıdan stratejik bölge olmasıdır. Sahip olduğu nüfus ile kendi döneminin büyük kentleri arasında yerini alan antik kent, tarihin farklı dönemlerinde farklı isimler ile anılmıştır. İki bin yıllık mozaiklerin keşfedildiği bu bölge, baraj yapımları esnasında sel tehlikesiyle karşı karşıya geldiği için uluslararası arkeologların dikkatini çekmiştir.

OKUMALISIN  Uganda Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Zeugma ile Günümüze Gelen Eserler

Zeugma neden önemli müzelerden biridir biliyor musunuz? Çünkü gerek üç boyutluluğuyla dikkat çeken tasarımları gerek sahip olduğu teknikler ile dönemin mimarisini yansıtıyor olması gerekse de yaşam biçimiyle, fauna ile florasının zengince aktarılmış olduğu mozaikler bu antik kentin önemini açıklamaya yetecek türdendir. Euphrates villalarıyla Poseidon ise bu müzenin en önemlileridir.

Zeugma Antik Kentinden çıkartılan ve Zeugma’nın simgesi sayılabilecek mozaiğe bakıldığında ise Çingene Kız’la karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Peki, söz konusu mozaik sizce neden bu isimle anılıyor? Cevap çok basit… Tabi ki Çingene kızı ile olan benzerliğinden ötürü bu isimle anılıyor. O halde bu mozaiğin 1998 yılı kazı çalışmaları ile ortaya çıktığını ve tarihi eser kaçakçıları tarafından yurt dışına çıkartılmıştır. Yapılan görüşmeler sonrasında tekrar ülkemize getirilen Çingene Kız Mozaiği günümüzde Zeugma Mozaik Müzesinde sergilenmektedir.

 

Zeugma Ören Yeri Giriş Ücreti 2020

Müzeye girişte müze kart geçerli oluyor yâda müze kart özelliği taşıyan kredi kartınız var ise bu kartla da giriş yapabiliyorsunuz. Ya da ben müze kart kullanmıyorum daha sonradan da işime yaramaz kullanmam diyorsanız giriş ücreti 10 Tl’dir.

OKUMALISIN  Kastro Çamlıköy Plajı - Kamp Alanları Nerede-Nasıl Gidilir?

Zeugma Ören Yeri Ziyaret Saati 

Zeugma ile ilgili merak edilen konulardan biri de ne zaman ziyaret edileceğidir öyle değil mi? O halde nisan ile ekim aylarında sabah 08.00 ile akşam 18.30 arasında ziyaret edebileceğiniz antik kentini kasım ile mart aylarında sabah 09.00 ile akşam 17.00 arasında ziyaret edebileceğinizi bilmelisiniz.

 

Zeugma Ören Yerine Nasıl Gidilir:

Gaziantep ilinin Nizip ilçesi’nin Belkıs Merkez Mahallesi’nde bulunan antik kente gelmek için tek yapmanız gereken Gaziantep iline gelmek olacaktır. İl merkezinden Nizip ilçesine giden toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Uçakla şehre gelmek isteyen ziyaretçiler Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’ndan merkeze HAVAŞ, belediye otobüsü, taksi ile ulaşabilir, buradan 10 km daha devam ettikten sonra Zeugma’ya ulaşmış olursunuz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.