Zeynel Bey Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Hasankeyf – BATMAN

Zeynel Bey Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Hasankeyf – BATMAN

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Zeynel Bey Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Türbe Ne Zaman Yapıldı – Kim Tarafından Yapıldı – Türbe’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Türbe, Batman ilinin Hasankeyf ilçesinde bulunmaktadır. Ilısu Barajında su tutulması sebebiyle ilçenin sular altında kalacak olması sebebiyle Türbe, Kültürel Park Alanına taşınmıştır.

Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın Oğlu olan Zeynel Bey, 1473’te Otlukbeli Savaş’ında ölen oğlu Zeynel Bey için yaptırmıştır.

            Zeynel Bey Türbesi Ne Zaman Yapıldı?         

Türbenin yapım yılı olarak 1462-1482 yılları gösterilmektedir. Eser, Akkoyunlular Döneminden günümüze ulaşan tek eser olma özelliğini taşımaktadır.

Türbes, Adeta Hasankeyf ilçesinin sembolü halindedir. Türbe etrafında yapılan çalışmalar sonrasında büyük bir külliye içerisinde olduğu keşfedilmiştir. Bu külliye içerisinde 1 imaret, 3 medrese, 1 Türbe, 1 han tespit edildi. Türbe, mimari açıdan incelendiğinde

Anadolu’da yapılan Kümbetler arasında en önemli eserler arasındadır. Türbe özellikle yapı mimarisi açısından Azerbaycan, İran ve Cezayir eserlerinin izlerini taşımaktadır. Dıştan bakıldığında silindir bir görünüme sahip ise de içeriden sekizgen planlıdır. Türbenin alt kısmında mezar odası bulunur. Zeminden 4.5 metre yüksekliğe olan kısmı taş, onun üzeri tuğla ile örülüdür.

               Zeynel Bey Türbesi’ne Nasıl Gidilir?              

Batman ilinin Hasankeyf ilçesinde bulunan Zeynel Bey Türbesine gitmek için gerek toplu taşıma araçları gerekse kendi araçlarınızla ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelecekler, Batman ilçe otogarından kalkan Hasankeyf ilçe araçlarına binerek gidebilirsiniz.

Kendi aracınızla gideceksiniz eğer, Batman merkezden Hasankeyf ilçesini gösteren yönlendirici tabelalar ile kolaylıkla gidebilirsiniz.  Zeynel Bey Türbesi Yeni Kültürel Park Alanındadır. (Eski Hasankeyf’in tam karşısı) Navigasyon ile gitmek isterseniz altta bulunan harita yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.