Anasayfa / Batman / Zeynel Bey Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Zeynel Bey Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Zeynel Bey Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir? – Batman Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Zeynel Bey Türbesi Hakkında;

Zeynel Bey Türbesi, Batman ilinin Hasankeyf ilçesinde bulunmaktadır. Türbe, Ilısu Barajının su tutması sebebiyle sular altında kalacak olması sebebiyle yeni yerine-Yeni Kültürel Park Alanına taşınmıştır.   Zeynel Bey Türbesi,  Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın Oğlu olan Zeynel Bey 1473’te Otlukbeli Savaşı’nda ölen oğlu Zeynel Bey için yaptırmıştır. Türbenin yapım yılı olarak 1462-1482 yılları gösterilmektedir. Eser, Akkoyunlular Döneminden günümüze ulaşan tek eser olma özelliğini taşımaktadır.

Zeynel Bey Türbesi, Adeta Hasankeyf ilçesinin sembolü halindedir. Türbe etrafında yapılan çalışmalar sonrasında büyük bir külliye içerisinde olduğu keşfedilmiştir. Bu külliye içerisinde 1 imaret, 3 medrese, 1 Türbe, 1 han tespit edildi. Türbe, mimari açıdan incelendiğinde Anadolu’da yapılan Kümbetler arasında en önemli eserler arasındadır. Türbe özellikle yapı mimarisi açısından Azerbaycan, İran ve Cezayir eserlerinin izlerini taşımaktadır. Türbe, Dıştan bakıldığında silindir bir görünüme sahip ise de içerden sekizgen planlıdır. Türbenin alt kısmında mezar odası bulunur. Zeminden 4.5 metre yüksekliğe olan kısmı taş, onun üzeri tuğla ile örülüdür.

OKUMALISIN  İbrahimbey Cami Nerede – Nasıl Gidilir?

Zeynel Bey Türbesi’ne Nasıl Gidilir;

Batman ilinin Hasankeyf ilçesinde bulunan Zeynel Bey Türbesine gitmek için gerek toplu taşıma araçları gerekse kendi araçlarınızla ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelecekler, Batman ilçe otogarından kalkan Hasankeyf ilçe araçlarına binerek gidebilirsiniz. Kendi aracınızla gideceksiniz eğer, Batman merkezden Hasankeyf ilçesini gösteren yönlendirici tabelalar ile kolaylıkla gidebilirsiniz.  Zeynel Bey Türbesi Yeni Kültürel Park Alanındadır. (Eski Hasankeyf’in tam karşısı) Navigasyon ile gitmek isterseniz altta bulunan harita yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Çamlıca Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2021 – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Çamlıca Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Cafe & Restoran hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir