Ziga Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Ziga Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ziga Kaplıcaları Nerede – Nasıl Gidilir? Aksaray’da Bulunan İçme ve Kaplıcalar Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ziga Kaplıcaları, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçe merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Güzelyurt ilçesine bağlı Yaprakhisar köyünde bulunur. Aksaray il merkezine 30 km mesafededir. Güzelyurt İlçe merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunur.

Ziga Kaplıcalarının bulunduğu alan, Bakanlar Kurulu Kararı ile Özel Çevre koruma Bölgesi ilan edilmiş olup, mevcut tesislerin bulunduğu alan, kaynak kirlenmesinin önlenmesi bakımın dan yapılaşmaya kapatılmıştır.

Kaplıcanın suyu 47 derece sıcaklığında olup, sodalı sıcak maden suları kapsamında değerlendirilen bir sudur. Karbonat, sodyum, kalsiyum, klorür, iyot ve bromür iyonu bakımından zengindir. Bileşiminde ayrıca hidrojen sülfür ve 500 miligrama yakın serbest karbondioksit bulunur. Bu haliyle hem banyo hem de içme olarak kullanılabilecek değerli bir sudur.

Ziga Kaplıcalarının Hangi Hastalıklara Faydası Var?

Ziga Kaplıcalarında alınacak banyo tedavisi; dolaşım ve solunum yolları, sinirsel rahatsızlıklar ve her türlü romatizmal hastalıklara yararlıdır. İçme tedavisinden; mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarından şikâyetçi olanlar fayda görürler.

 Ziga Kaplıcaları Konaklama

Ziga Kaplıcalarında konaklamak için birçok seçenek bulunmaktadır. Burada bulunan tesis 48 oda ve 96 yatak kapasitelidir. Ayrıca 2 adet kapalı havuz bulunmaktadır. Bu tesis Mayıs-Eylül ayları arasında hizmet vermektedir.

OKUMALISIN  Otingo Kaplıcası Nerede - Nasıl Gidilir?

Telefon Numarası: 0(382) 213 64 39

Ziga Kaplıcaları Nerede?

Ziga Kaplıcaları, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçe merkezi sınırları içerisinde yer almaktadır. Güzelyurt ilçesine bağlı Yaprakhisar köyünde bulunur. Aksaray il merkezine 30 km mesafededir. Güzelyurt İlçe merkezine yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunur.

Ziga Kaplıcaları Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma ya da hususi araç ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşmak için Aksaray kent merkezinde Yaprakhisar Köyü ile Ihlara Beldesine giden servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Hususi araç ile ulaşmak isteyenler Aksaray merkezden Aksaray Güzelyurt Yolu üzerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.