Zinav Gölü Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Zinav Gölü Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Zinav Gölü Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir  Giriş Ücreti – Açılış / Kapanış Saatleri – Tabiat Parkında  Kamp Yapılır mı? Piknik Yapılacak Alanları? Ateş & Semaver Yakmak Serbest mi? hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Zinav Gölü Tabiat Parkı, Tokat ilinin Reşadiye ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tokat şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 90 kilometre, Reşadiye ilçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 18 kilometredir. Reşadiye ilçesinin Yolüstü (Meğedün) köyüne uzaklığı 3 km dir.

Zinav Gölü tektonik hareketler sonucunda oluşmuştur. Yaklaşık olarak 50 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Gölün suları tatlıdır. Gideğeninden boşalan sular Kelkit Çayı’na ulaşır. Ortalama derinlik 10-15 m civarındadır. 2400 metre rakıma sahiptir. 2011 yılının temmuz ayında Tabiat Parkı statüsü kazanmıştır.

Kızılcıkların çok yağın olduğu bir bölgedir. Tabiat parkı çok sayıda kuş türünün yaşama alanı olduğu gibi göçmen kuşlar için de dinlenme ve konaklama alanıdır. Balıkçılık yapmaya müsait olan gölde sazan, yayın balığı, Japon sazanı ve kızılkanat (aynalı sazan) gibi balık türleri yaşamaktadır.

Ayrıca yaban domuzu, kurt, tilki, sansar, tavşan, sincap, vaşak, ayı, kınalı keklik, bıldırcın, yaban ördeği ve domuz gibi yabani hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Tabiat parkının bulunduğu bölge özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerce yoğun olarak ziyaret edilmektedir. Özellikle doğa yürüyüşü için çok güzel bir yerdir.

        Zinav Gölü Tabiat Parkı’nda Kamp Yapılır mı?       

Evet Yapılır.

Kamp yapmak isteyenlerden ekstra ücret alınmaktadır.

    Zinav Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2023 Yılı             

Şahıs ………………. 9 TL

İndirimli ………… 4.5 TL

Otomobil ………….. 18 TL

             Zinav Gölü Tabiat Parkı Nerede?                             

Tabiat Parkı, Tokat ilinin Reşadiye ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tokat şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 90 kilometre, Reşadiye ilçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 18 kilometredir. Reşadiye ilçesinin Yolüstü (Meğedün) köyüne uzaklığı 3 km dir.

           Zinav Gölü Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?              

Buraya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile tabiat parkının 3 km yakınına kadar ulaşmak mümkündür.

Toplu taşıma aracı ile gelmek isteyenler Tokat merkezden Reşadiye ilçesine otobüsle ulaşılmaktadır. Reşadiye’den Yolüstü kasabası arabaları bulunmaktadır. Buradan 3 km yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelenlerin D850 Tokat-Niksar yolunu kullanarak Boğazbaşı – Derindere  ve Amasya – Erzincan yoluna çıkarak ilerlemeleri gerekmektedir. Zinav Gölü tabelası yönüne saptıktan 10 kilometre giderek tabiat parkına ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.