Anasayfa / Doğal Güzellikler / Zinav Gölü Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Zinav Gölü Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir?

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Zinav Gölü Tabiat Parkı Nerede – Nasıl Gidilir? Tokat Gezi Rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Zinav Gölü Tabiat Parkı

Zinav Gölü Tabiat Parkı Tokat ilinin Reşadiye ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tokat şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 90 kilometre, Reşadiye ilçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 18 kilometredir. Reşadiye ilçesinin Yolüstü (Meğedün) köyüne uzaklığı 3 km dir.

Zinav Gölü tektonik hareketler sonucunda oluşmuştur. Yaklaşık olarak 50 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Gölün suları tatlıdır. Gideğeninden boşalan sular Kelkit Çayı’na ulaşır. Ortalama derinlik 10-15 m civarındadır. 2400 metre rakıma sahiptir. 2011 yılının temmuz ayında Tabiat Parkı statüsü kazanmıştır.

Kızılcıkların çok yağın olduğu bir bölgedir. Tabiat parkı çok sayıda kuş türünün yaşama alanı olduğu gibi göçmen kuşlar için de dinlenme ve konaklama alanıdır. Balıkçılık yapmaya müsait olan gölde sazan, yayın balığı, Japon sazanı ve kızılkanat (aynalı sazan) gibi balık türleri yaşamaktadır. Ayrıca yaban domuzu, kurt, tilki, sansar, tavşan, sincap, vaşak, ayı, kınalı keklik, bıldırcın, yaban ördeği ve domuz gibi hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır.

OKUMALISIN  Almanya Ankara Büyükelçiliği Nerede – Nasıl Gidilir?

Tabiat parkının bulunduğu bölge özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerce yoğun olarak ziyaret edilmektedir. Özellikle doğa yürüyüşü için çok güzel bir yerdir.

Zinav Gölü Tabiat Parkı Nerede?

Zinav Gölü Tabiat Parkı Tokat ilinin Reşadiye ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tokat şehir merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 90 kilometre, Reşadiye ilçe merkezine uzaklığı ise yaklaşık 18 kilometredir. Reşadiye ilçesinin Yolüstü (Meğedün) köyüne uzaklığı 3 km dir.

Zinav Gölü Tabiat Parkı Nasıl Gidilir?

Buraya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile tabiat parkının 3 km yakınına kadar ulaşmak mümkündür.

Toplu taşıma aracı ile gelmek isteyenler Tokat merkezden Reşadiye ilçesine otobüsle ulaşılmaktadır. Reşadiye’den Yolüstü kasabası arabaları bulunmaktadır. Buradan 3 km yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hususi araç ile gelenlerin D850 Tokat-Niksar yolunu kullanarak Boğazbaşı – Derindere  ve Amasya – Erzincan yoluna çıkarak ilerlemeleri gerekmektedir. Zinav Gölü tabelası yönüne saptıktan 10 kilometre giderek tabiat parkına ulaşabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir – Kahvaltı – Piknik – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Şile Saklıgöl Nerede – Nasıl Gidilir –  Kahvaltı – Piknik & Mangal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir