Anasayfa / Ankara / Ziraat Bankası Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Ziraat Bankası Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Ziraat Bankası Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir? Ankara’da Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ziraat Bankası Müzesi, Ankara ilinin Altındağ ilçesi sınırları içerisinde Tarihi Ulus Meydanına  yakın bir mesafede Atatürk Bulvarı üzerindedir.  1981 yılından bu yana Bankacılık müzesi olarak hizmet vermektedir. Bu alanda Türkiye’nin İlk Bankacılık Müzesidir. Bu Müzede, Bankacılık sisteminin gelişimini gösteren objeler sergilenmektedir.

Ziraat Bankası Müzesi, 1926-1929 yılları arasında İtalyan Mimar Giulio Mongeri tarafından yapılan ve I. Ulusal Mimarlık Dönemi yapılarından biri olan Ziraat Bankası Genel Müdürlük Binasında bulunmaktadır. 20 Kasım 1981 tyılında o dönem Danışma Meclisi Başkanı olarak görev yapan Şadi Irmak tarafından hizmete açılmıştır.

Ziraat Bankası Müzesinde, Ülkemizin Bankacılık sisteminin ticari, ekonomik, siyasi, kültürel, sanatsal ve eğitsel değişimi ve Gelişimini geçmişten günümüze kadar geldiği noktayı göstermektedir. Müze içerisinde En Dikkat Çeken eserler arasında, 1863 yılına ait orijinal “Memleket Sandığı”; yüz yılın üzerinde tarihi geçmişi olan Yevmiye Defterleri, Altın Alım ve satımlarında kullanılan kayıt defterleri,  Kullanılan Hesap ve Yazı Makineleri, Eski Telefon, Daktilo ve Faks Makineleri, Banka Kapı Levhaları Müzede gözümüze çarpan başlıca esereler arasındadır. Ayrıca Müzenin Zemin Katında Ziraat Bankası’nın Türkiye ve dünyada yayılımını gösteren harita bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Yaralıgöz Mesire ve Piknik Alanı Nerede - Nasıl Gidilir?

Cumhuriyet Dönemi Mimari Özelliği taşıyan ve Başkent Ankara’nın En Güzel yapılarından biri olan bu binanın aynı zaman da Müze binası olarak kullanılması, Ziyaret edenler içinde görsel bir etkisi olmaktadır. Bir Dip not olarak bir bilgi daha, 1961 yılında düzenlenen yarışmada Ziraat Bankasının Sembolu olan ZB harflerinden oluşan Başak ambleminin hikayesi  Kurumsal Kimlik Bölümünde sergileniyor.

Ziraat Bankası Müzesi Giriş Ücreti;

Müze Girişi Ücretsizdir.

Ziraat Bankası Müzesi Ziyaret Saatleri;

Hafta içi Saat 09.00 – 17.00 arası hizmet vermektedir.

Cumartesi-Pazar Günleri Kapalıdır.

Okul ve grup gezileri için rezervasyon yapılması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Müzesi İletişim Bilgileri;

Adres: Ziraat Bankası Müzesi, Anafartalar Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerinde Ulus -Ankara

Tel: (0312) 309 31 70

Ziraat Bankası Müzesi’ne Nasıl Gidilir;

Ziraat Bankası Müzesi, Ankara ilinin Altındağ ilçesi sınırları içerisinde Tarihi Ulus Meydanına  yakın bir mesafede Atatürk Bulvarı üzerindedir.  Müzeye Gitmek için;

Şahsi Aracı ile Gelecekeler, Hangi yerden gelirseniz gelin Opera-Ulus, Ulus-Opera arasında kaldığından dolayı araç park sorunu yaşayabilirsiniz. Aracınızı, Melike Hatun Cami Otoparkına veya Ulus’ta bulunan otoparklara bırakıp yürüme mesafesindedir.

OKUMALISIN  Etnoğrafya Müzesi Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saatleri?

Toplu Taşıma ile Gelecekler, Otobüs, Dolmuş, Metro Hangi Toplu taşıma aracı ile gelirseniz gelin, Ulus olarak bilen Durakta indikten sonra, Opera ya Doğru(aşağı doğru) yürüdüğünüzde Ziraat Bankası Binasının Muhteşem Binasını göreceksiniz.

 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

Bakmadan Geçme

Çamlıca Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti 2021 – İstanbul

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Çamlıca Kulesi Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti – Cafe & Restoran hakkında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir