Zonguldak Gökgöl Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?

Zonguldak Gökgöl Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Zonguldak Gökgöl Mağarası Nerede – Nasıl Gidilir?  Zonguldak  Gezi lecek Yerler? hakkında bilgiler vereceğiz.

                   Zonguldak Gökgöl Mağarası                

Gökgöl Mağarası, Zonguldak’ın Üzülmez bölgesinde bulunan aktif bir damlataş mağarası olarak karşımıza çıkmaktadır. Zonguldak’ın 5 km güneydoğusunda bulunan Gökgöl mağarası, yatağına derince gömülmüş Erçek Deresi’nin doğu yamacında bulunmaktadır. Mağaranın toplam uzunluğu 3350 metredir. Fakat Turizm için kullanılan kısmı İlk 875 metredir. Türkiye’nin en uzun 10. mağara, Zonguldak ilimizin ise en uzun 2. Mağarasıdır.

Gökgöl Mağarası birbirinden farklı özelliklere sahip 4 ayrı kattan oluşmaktadır.  Bu katların hepsinin birbiriyle bağlantıları vardır. Mağaranın içerisinde Çöküntü Salonu, Damlataşlar Galerisi, Muhteşem Salon, Büyük Çöküntü Salonu ve Harikalar Salonu olarak isimlendirilmiş olan bölümler bulunmaktadır.

Mağaranın ilk katını oluşturan ağız kısmı ve çevresi  ile Büyük Çöküntü Salonu’nda bulunan damlataşların yer aldığı ikinci kat tamamen fosilleşmiş durumdadır. Mağaranın en genç bölümü olan üçüncü ve dördüncü katlarda Damlataşlar Salonu, yer altı deresi ve aktif küçük kol bulunur. Mağaranın ikisi fosilleşmiş, biri aktif olmak üzere üç ağzı bulunmaktadır. Gökgöl Mağarası içerisinde traverten, sarkıt, dikit sütunlar, bayrak, perde, akma damlataşları  bulunmaktadır. Aktif ve yarı aktif katlarda duvar damlataşları, makarna sarkıtlar, mağara gülleri, mağara iğneleri ve içi su dolu damlataş havuzları bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Silah Sanayi Müzesi Nerede – Nasıl Gidilir?

 

Gökgöl Mağarası’nın yönetimi il özel idaresine aittir. Zonguldak İl Özel İdaresi, Zonguldak turizmine önemli katkı sağlayan bu bölgeyi önemli ölçüde düzenlemiştir. Mağara içerisinde ışıklandırma, köprü, yürüyüş parkuru ve oturaklar mevcut durumdadır.

Zonguldak Gökgöl Mağarası Ziyaret Saatleri ve Günleri

Haftanın her günü ziyarete açık durumdadır. Ziyaret saati sabah 09:00’da başlamakta ve 18:00 arasındadır. 12:00 ve 13:00 saatleri arasında öğle tatili nedeniyle kapalı durumdadır.

Mağaranın içerisi her mevsim serin vaziyettedir. Özellikle Yaz mevsiminde ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Yaz mevsimi dahi olsa yanınıza hırka kazak türü giysiler almalısınız . İlkbahar aylarında yağışların fazla olduğu dönemlerde ziyarete kapatılmaktadır.

Ayrıca mağaranın bulunduğu yerde kafeterya ve hediyelik eşya satan bir kısım bulunmaktadır.

              Gökgöl Mağarası Giriş Ücreti 2020        

Gökgöl Mağarası’na  giriş için  tam bilet 10 TL öğrenci bileti ise 5 TL‘lik bir ücret karşılığındadır.

            Gökgöl Mağarasına Nasıl Gidilir?            

Gökgöl Mağarası, Zonguldak ilimizin Üzülmez bölgesinde bulunur. Şehir merkezine 3 km uzaklıktadır. Zonguldak’ın 5 kilometre güneydoğusunda bulunmaktadır.  Zonguldak ilinin Ankara girişi kısmında bulunmaktadır. Ulaşım oldukça kolay ve rahattır. Özellikle hususi aracıyla gelenler Ankara Zonguldak karayolundan Zonguldak’a giriş kısmında Hemen sağda mağaraya ulaşabilirler.

OKUMALISIN  Zonguldak Kapuz Plajı Nerede - Nasıl Gidilir?

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.