Harmankaya Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Zonguldak Gezilecek Yerler?

Harmankaya Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Zonguldak Gezilecek Yerler?

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Harmankaya Şelalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Zonguldak Gezilecek Yerler?hakkında bilgiler vereceğiz.

                        Harmankaya Şelalesi Hakkında;                

Harmankaya Şelalesi Zonguldak il merkezine çok yakın bir konumdadır. 3 ayrı şelaleden meydana gelmektedir. Şelalelerin yer aldığı vadi içine orman içindeki patika yoldan ulaşım sağlanır. Vadi içinde, ortalama 1100 metrelik bir yürüyüş sonrası birinci şelaleye ulaşıyorsunuz. Birinci şelalenin başlangıç kısmından 250 metre ilerlediğiniz zaman 2. şelaleye ulaşırsınız. Diğer iki şelaleye göre İkinci şelale en yüksek ve güzel olanıdır. Vadi içinde 200 metre daha ilerledikten sonra karşınıza 3. şelale çıkar. Bölgede yeme içme amaçlı tesis yoktur. Bölgede konaklama tesisi mevcut değildir.

Yürüyüş parkuru boyunca ormanlık alanda kestane, meşe, gürgen, ıhlamur, şimşir, kızılcık, kızılağaç, kavak, çınar, karayemiş, kocayemiş, yabani elma, yabani kiraz, yabani fındık, defne, muşmula, yılkın çalısı, geyik üzümü, yabani üzüm, ovaz, ahlat, orman gülü, böğürtlen, kuşburnu gibi bitki türlerine rastlamak mümkündür. Bunun dışında zılbıt, çiçekli ve çiçeksiz sarmaşık türleri, ısırgan, katırtırnağı, ballıbaba, papatya türleri, siklamen, mor menekşe, çuha çiçeği, böcek kapan, çaydanlık çiçeği, yabani çilek, yosun gibi endemikler de bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Tarihi Hasan Paşa Hanı Nerede - Nasıl Gidilir?

                      Harmankaya Şelalesi’ne Nasıl Gidilir?          

Harmankaya Şelalesi Zonguldak il merkezine çok yakın bir konumdadır. Zonguldak merkezden Elvanpazarcık yoluna girip 10.9km gittikten sonra yolun sol tarafında orman işletmesinde araç bırakılır. Derenin sağ kıyısındaki orman yolundan dere boyunca ilerlenir.

 

İl merkezinden gelmek isteyenler, Ankara köprüsü olarak bilinen yerin yanındaki Çaydamar minibüslerine binip İl Özel İdaresi ek binasının arkasında inmeniz gerekmektedir. Araçtan indikten sonra piknik alanına ulaşılmaktadır.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.