Zuhurat Baba Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Bakırköy / İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Zuhurat Baba Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Zuhurat Baba Efsanesi Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Zuhurat Baba Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Bakırköy / İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Zuhurat Baba Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Zuhurat Baba Efsanesi Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

          Zuhurat Baba Türbesi              

İstanbul en çok rağbet gören türbelerinin başında gelen Bakırköy’deki Zuhurat Baba Türbesi yine ziyaretçi akınına uğradı. Bir dileğin kabul olması için “3 Cuma üst üste gidilmesi” inancı nedeniyle cuma günleri ayrı bir yoğunluğun yaşandığı türbeye kimi makara ip, kimi anahtar kilit, kimi cüzdan, kimi ise mum getiriyor. Zaman zaman hayrına yemek de dağıtılan türbede kimi ev, kimi araba, kimiyse kısmeti için umut arıyor.

 

Zuhurat Baba Türbesi 

Zuhurat Baba Türbesi 

                   Zuhurat Baba Efsanesi                       

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un Fethi esnasında Bizanslılar bütün su kuyularını zehirleyince, savaşın en yoğun şiddette yaşandığı anlarda Osmanlı ordusu su ihtiyacını karşılayamayıp, susuzluk sorunuyla karşılaşır. Su sıkıntısının artmaya başladığı anda sırtında su kırbası, elinde su tasları ile ak sakallı, nur yüzlü bir kişi ortaya çıkar. Bu kişiye askerler “aniden beliren” anlamında “Zuhurat Baba” diye seslenirler.

Askerlere su dağıtan ve su kırbasındaki suyu hiç bitmeyen genç adamı komutanlar merak eder. Subay listesine bakarlar ve bu zatın adını bulamazlar. Komutanlar adamı hemen karşısına alıp kim olduğunu sorgular. Adını söyleyen adam suyu nereden bulduğu söylemez. Bunun üzerine komutanlar su tulumbasının içine bakar. Gördüklerine şaşırmışlardır. Çünkü su tulumbasının içerisinde uçsuz bucaksız bir deniz görürler. Sonrasında Zuhurat Baba gözden kaybolur.

Zuhurat baba türbesi

Zuhurat baba türbesi

Tam bir gün sonra İstanbul fethedilmiş. Osmanlı ordusu Bakırköy’ün bulunduğu bölgeye gelince bir zatın yerde yattığını görürler. Yanına gittiklerinde bu zatın onlara su dağıtan ve gözden kaybolan Zuhurat Baba olduğunu anlamışlar ve bulunduğu yere bir mezar kazıp defnetmişler.

Zuhurat baba türbesi

Zuhurat baba türbesi

           Zuhurat Baba Türbesi Nerede?              

Türbe, İstanbul ilinin Bakırköy ilçesi sınırları içerisindedir. Bakırköy ilçesine bağlı Ataköy Semti sınırları içerisindedir. Türbe Zuhurat Baba Caddesinde yer almaktadır.

                   Zuhurat Baba Türbesi Nasıl Gidilir?            

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler; 72T,73B, 79B, 98H, 94Y numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.  Minibüs ile A-19 ve A-18’i kullanabilirsiniz. Ayrıca Marmaray ve metro ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.