Saklıkent Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir? Saklıkent Gezi Rehberi

Saklıkent Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir? Saklıkent Gezi Rehberi

Seyyahlar bu yazımızda sizlere Akdeniz Bölgesi’nin önemli bir yeri  olan Saklıkent Kanyonu Nerede – Nasıl Gidilir? Saklıkent Gezi Rehberi hakkında bilgiler vereceğiz.

Saklıkent Kanyonu Nerede Nasıl Keşfedilmiştir?

Ülkemizde birbirinden harika ve güzel birçok turistik mekân bulunmaktadır. Bunlar arasında Saklıkent Kanyonu ise tertemiz havası, suyu ve mükemmel doğası ile en özel yerlerden biridir. Bu bölge Antalya ve Muğla il sınırını çizen Karaçay deresi üzerinde yer almaktadır. Buranın günümüzden yaklaşık 200 bin yıl önce şekil alarak meydana geldiği tahmin edilmektedir. Saklıkent Kanyonu yaklaşık 18 km derinliğiyle ülkemizin en uzun kanyonu olma özelliğine de sahiptir.

Doğa harikası bu yerin keşfedilmesi ise bizlere oldukça yakın bir zamana dayanmaktadır. Bir çobanın kaçan keçisini ararken bu harika doğa manzarası ile karşılaştığı söylenir. Daha sonra bu durum oradaki çevrenin de ilgisini çeken bir durum haline gelmiştir. Çobanın bu yer hakkında yetkili birimlere haber vermesiyle Saklıkent günümüzde en çok ziyaret edilen turistik mekânlardan biri haline dönüşmüştür. Saklıkent Kanyonu 1989 yılında ziyarete açılmıştır. İlk başlarda Antalya ve Muğla çevresinden ziyaret edilen bir yer olurken TRT tarafından yayınlanan Saklıkent tanıtım filminden sonra kanyon adı Türkiye’ye ve dünya ya duyurulmuştur. Ayrıca Saklıkent Kanyonu ve yakın çevresi, Saklıkent Milli Parkı 1966 yılında yayınlanan kanunla koruma altında bulunmaktadır.

OKUMALISIN  Termessos Antik Kenti Nerede - Nasıl Gidilir - Giriş Ücreti - Ziyaret Saati?

 

Saklıkent Kanyonu’nda gezimiz Eşen Çayından geçerek başlıyor. Eşen Çayını geçtikten sonra demir iskele ile döşenen tahta merdivenler üzerinde yürüyerek kayaların altından çıkan buz gibi suya ulaşacaksınız. Kanyonda buz gibi sudan geçerek devam edebiliyorsunuz. İnsanların suya kapılmaması için halat bağlanarak halata tutunarak buradan geçerek kanyona devam edebiliyorsunuz.

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti 2020

Saklıkent Kanyonuna girişler ücretli olup kişi başı ücret ise 10.00 TL’dir. Öğrenci giriş ücreti ise 5.00 TL’dir. Aynı zamanda kanyonda otopark da bulunmaktadır ancak kullanırsanız ekstra ücret alınmaktadır. Benim size önerim ise kanyona varmadan yürüyebileceğiniz uzaklıkta ücretsiz otoparklar bulunmaktadır. Aracınızı buraya park edebilir ve kanyonu rahatça gezebilirsiniz. Saklıkent Kanyonu’na özel aracınızla giderseniz Saklıkent Kayak Merkezine de gitmenizi öneririm

Saklıkent’te Neler Yapılabilir?

Saklıkent’te kalmak isteyenler için bölgede birçok otel ve pansiyon çeşitli hizmetler vermektedir. Saklıkent’e yapılan turistik ziyaretlerde yürüyüş ve gezi yapmanın yanı sıra birçok sportif aktivite yapma imkânı da bulunmaktadır. Çünkü bölgeye yakın Karaçay nehrinde şişme botlar ile harika bir rafting macerası yapılabilmektedir. Saklıkent Kanyonunda 3 farklı rafting parkuru bulunmakta olup rafting süresi 45 dakika, 1.5 saat arasında değişebiliyor. Ayrıca diğer güzel aktivitelerden biriyse şifalı çamur havuzunda yapılan çamur banyoları olmaktadır.

OKUMALISIN  Kütahya Çinili Camii Nerede – Nasıl Gidilir?

Saklıkent Kanyonu’nda Ne Yenir?

Saklıkent özellikle yemek konusunda da ziyaretçilerine güzel olanaklar sunmaktadır. Çünkü bölgeye yakın nehir kenarında bulunan alanlarda harika gözlemeler ve harika lezzette balıklar ile güzel bir yemek keyfi bulabilirsiniz. Ayrıca Saklıkent Kanyonu’na giden yol güzergâhında çok sayıda kahvaltıcı ve yeme-içme mekânı da bulunmaktadır.

Saklıkent’e Ne Zaman Gidilmeli?

Bu doğa harikası bölgeye genellikle yaz aylarında gitmek en iyi seçimlerden biridir. Çünkü kanyonun içerisindeki harika soğuk su yaz aylarında oldukça rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Burası özellikle bayram zamanları ve hafta sonlarında da birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Saklıkent Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Saklıkent bölgesine gitmek için kişisel araç ya da toplu taşıma yöntemini kullanmak mümkündür. Eğer bir aracınız varsa Fethiye’den çıkarak Kaya Dibi köyüne doğru 40 km kadar ilerlemeniz gerekir. Çünkü Saklıkent bu bölgeye oldukça yakın bir durumdadır. Eğer toplu taşıma kullanılmak istenirse şehir merkezinde otogardan kalkan Fethiye araçları ile buraya ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca Tur ile gidebilirsiniz tur ücretleri de ortalama kişi başı 80 ile 120 TL arasında değişmektedir.

Saklıkent Kanyonu’n Bazı İllere Göre Uzaklıkları:

  • İstanbul’a 775 km
  • İzmir’e 378 km
  • Ankara’ya 634 km
  • Muğla’ya 159 km
  • Antalya’ya ise 190 km.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.