Ahmed-i Hani Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Doğubeyazıt / AĞRI

Ahmed-i Hani Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Doğubeyazıt / AĞRI

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Ahmed-i Hani Türbesi Nerede – Nasıl Gidilir – Türbe’nin Tarihi ve Mimarisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

   Ahmed-i Hani Türbesi ve Cami Hakkında Bilgiler  

Ağrı ilinin Doğubeyazıt İlçe sınırlarında İshak Paşa Sarayına yakın bir mesafede bulunmaktadır. Ahmed-i Hani, 17. Yy’da yaşayan, Edebiyatçı, Şair, Astronomi, Tarih alanlarında önemli araştırmalar yapmış İslam Alimidir. Ahmed-i Hani Türbesi ve yanına sonradan yapılan cami ile yöre halkı tarafından ilgi görmektedir.

Türbe, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun 1982 yılında almış olduğu karar ile tescil edildikten sonra 2000 yılında Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun aldığı karar ile I. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak ilan edilmiştir.
yapıldığı günden günümüze kadar zamanki geçirdiği inşa evreleri sonucunda yapı özgün halini yitirmiştir ve günümüzdeki halini almıştır.

                              Ahmed-i Hani Kimdir?                              

Ahmed-i Hani, hicri 1061 m.s 1651’de Doğu Beyazıtın Han Köyünde dünyaya gelmiştir. Rivayete göre,  Ahmedi Hani’nin ailesi Hakkâri’nin Han köyünden Ağrı ili Doğu Beyazıt’a gelip yerleşmişler.  Hani, ilk eğitimi  babası Şeyh İlyas’tan fıkıh derslerini alarak başlamış.

Daha sonra Muradiye, Ahlat ve Bitlis medreselerinde dini ve tasavvufi konularda ve Bağdat, Şam, Halep’te bulunan tanınmış müderrislerden öğrenim görmüştür. Eğitim – Öğrenimi ve medreselerden icazetini aldıktan sonra memleketine geri dönmüş ve Doğu Beyazıt’taki Muradiye medresesine müderris olarak görev yapmaya başlamıştır. Daha sonraki yaşantısında İshak Paşa Sarayında Katiplik yapmıştır. Ahmed-i Hani hayatını bu bölgede kaybettiği için Türbesi burada bulunuyor.

               Ahmed-i Hani Türbesi’ne Nasıl Gidilir?

Ahmed-iHani Türbesi, Ağrı ilinin Doğubeyazıt ilçesinde bulunuyor.  Ulaşım ise aslında bölgenin şartları göz önünde bulundurulunca hiç zor değil. Ağrı, Iğdır ve Kars’ta bulunan havaalanları ile Ağrı merkeze ulaştıktan sonra şehir merkezinden kalkan otobüslerle 93 km uzaklıktaki Doğubeyazıt’a, oradan da uzaklığı yaklaşık 5 kilometre olan saraya gitmek için ilçeden kalkan dolmuşları tercih edebilirsiniz. Şahsi aracınızla gidecek olursanız Yukarı tavla Köyü/Doğubayazıt/Ağrı adres bilgileriyle navigasyon desteği alarak saraya ulaşabilirsiniz. İshak Paşa Sarayının hemen ilerisinde bulunmaktadır.

  • Ankara-İshak Paşa Sarayı arası 1155 km,
  • İstanbul-İshak Paşa Sarayı arası 1510 km,
  • İzmir-İshak Paşa Sarayı arası ise 1745 km’dir. 

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments