Zilkale Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024 – RİZE

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Zilkale Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Kalenin Tarihi ve Mimarisi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Zilkale Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti 2024 – RİZE

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda sizlere Zilkale Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Kalenin Tarihi ve Mimarisi  hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

                     Zilkale Nerede?                

Zilkale, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan ve ihtişamı ile Karadeniz’in ortasında sapasağlam duruşuyla zamana hem tanıklık ediyor hem de kafa tutuyor.

Kalenin O zamanlardaki ismi; Kale-i Zir yani aşağı kale Adından da anlaşılacağı gibi yol üzerinde yer alan Ciha Kalesi, Rize Kalesi, Kale-İ Bela, Pazar Kız Kalesi gibi kalelerden en sağlam kalanı.

Kale, Denizden yüksekliği 700 m olan kalenin manzarası ve tanıklık ettiği tarihin sizi geçmişe götüreceği kesin. Tarihi İpekyolu üzerinde yer alan Kale konaklama ve haberleşmede kullanılmasının yanı sıra gözetleme kulesi ve misafirhane olarak da kullanılmış.

zilkale

zilkale

Kalenin Dış, iç ve orta kale olmak üzere üç ana bölümü mevcut. Dış kale girişi temsil ediyor. Orta kale de ise eşya kayıtlarının tutulduğu bir bölüm, vergi kaçakçılığını önlemek amacıyla kurulan Muhafız odası, depo yer almakta. İç Kalede asker ve misafirlerin ibadetlerini yerine getirmesi için ibadet odası bulunuyor.

Zilkale

Zilkale

Bahar ve kış aylarında hemen hemen her günün yağışlı geçtiği Karadeniz ikliminin hâkim olduğu Rize’de hem yol durumu hem de toprak kayması ve sel gibi doğal afetler fazlasıyla yaşandığından yaz mevsimi ziyaret etmek için en uygun dönem.

İster kendi aracınızla ister tur firmalarıyla ulaşımın mümkün olduğu bu ihtişamı görmek ve yeşilin en çok yakıştığı Karadeniz’i en tepeden görmek için mutlaka gitmelisiniz. Kenarında bulunan kale dibi cafe de hem dinlenip hem de o meşhur Rize çayını içerek tertemiz havayı içinize çekmek için en güzel dinlenme yeri.

                 Zilkale Giriş Ücreti 2024 Yılı                

Giriş Ücreti 25 TL’dir.

18 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsizdir.

Müze Kart Geçerli Değildir.

                              Zilkale ’ye Nasıl Gidilir?                        

Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 kilometre güneyinde bulunmaktadır.

Kale’ye ulaşmak için Çamlıhemşin ilçe çıkışına doğru gidiniz. Çamlıhemşin ilçe çıkışında yol ikiye ayrılıyor. Yolun biri Ayder yaylasına diğeri ise zil kalesine çıkıyor.

Kaleye Orman yolundan geçiyorsunuz ve 15 kilometre kadar tırmanıyorsunuz.

Toplu taşıma araçları çıkmıyor, sadece özel aracı olanlar çıkabiliyor.

  • Rize-Ankara arası 819 km,
  • Rize-İstanbul arası 731 km,
  • Rize-İzmir arası 760 km uzaklıktadır.

Rize-Zilkale Makalesini yazarak bizimle paylaşan @Parpaliyolda ‘ya Teşekkür ediyoruz.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.