Cezeri Kasım Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan / İSTANBUL

Cezeri Kasım Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Eyüp Sultan / İSTANBUL

Sevgili Seyyahlar bu yazımızda Cezeri Kasım Cami Nerede – Nasıl Gidilir – Ne Zaman Yapıldı ve Kimin Yaptığı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Zal Paşa Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Cezeri-zade Nişancı Kasım Paşa tarafından 1515 tarihinde yaptırılmıştır. Akarçeşme Cami olarak da bilinmektedir.

Cami bir avlu içinde inşa edilmiş kare planlı bir binadır. Cami genel olarak tuğla hatıllı olarak kesme taştan inşa edilmiştir. Tek ve sağır kubbelidir. Önünde üç kubbeli bir revakı bulunmaktadır. Tek minaresi bulunan caminin ayrıca bir şadırvanı da bulunmaktadır.

İstanbul’da sınırlı sayıda bulunan kabe tasvirli çini panolardan birisi de caminin kıble yönünde, mihrabın sağında bulunmaktaydı. 2003 yılında çalınarak yurt dışına kaçırılmış, 2006 yılında İngiltere’de bir müzayede de satışı yapılırken gerekli girişimler yapılarak tekrar ülkeye geri getirilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Müzesinde sergidedir. Camideki boşalan yerine bir kopyası yapılarak asılmıştır. Ayrıca caminin kıble yönünde küçük bir hazire yer almaktadır.

                        Cezeri Kasım Cami Nerede?                        

Cami, İstanbul ilinin Eyüp Sultan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Eyüp Sultan ilçesine bağlı Zal Paşa Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

                  Cezeri Kasım Cami Nasıl Gidilir?             

Buraya toplu taşıma veya hususi aracınız ile rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otobüs ile gelmek isteyen kişiler, 34AS, 36B, 41Y, 500A, 500L, 55, 94Y otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirler. Ayrıca buraya gelmek isteyenler Metro M1A, M1B hattına binerek gelebilirler.

Gezilecek Yerler Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel gezilerden ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

Değerli Okuyucularımız yazılarımızda kullandığımız resimlerin birçoğu bize ait olsa da okuyucularımızdan gelen ve internet ortamından resimler de alınarak yazılarımıza eklenmiştir. Resimlerden dolayı herhangi bir telif durumda bizlere direk İLETİŞİM ' e tıklayarak bize bildirirseniz size ait olan resimlerinizi kaldırabiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.